گروه شرکت های هامون بذر زرین؛ پیشرو در عرصه نهاده های کشاورزی

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

افزایش بی‌رویه قیمت سم کشاورزان رفسنجان را نگران کرد

کرمان - ایرنا - به گفته رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان افزایش بی رویه قیمت سموم مختلف از ۷۰ تا ۲۰۰درصدی کشاورزان و باغداران این شهرستان را نگران کرده و خواستار کنترل و نظارت بیشتر بر بازار فروش سموم هستند.

عباس حاج عبدالهی شامگاه شنبه در نشست ساماندهی بازار عرضه سموم کشاورزی در رفسنجان با اعلام این مطلب افزود: بمنظور جلوگیری از رشد کاذب قیمت سم  به فروشگاه های غیرمجاز عرضه سموم کشاورزی اخطاریه اولیه و ثانویه داده شده که در صورت تکرار تخلف اقدام به تعطیلی و پلمب مغازه آنان خواهد شد. وی با اشاره به اینکه اخیراً حساسیتی مبنی بر افزایش بی رویه قیمت سموم کشاورزی موجب تشویش و دل نگرانی کشاورزان شده اظهار داشت : سموم با ارز دولتی وارد می شوند و نباید فروشندگان قیمت آن را افزایش دهند و موجبات نگرانی کشاورزان را فراهم کنند. وی گفت: طی دو هفته اخیر قیمت سموم کشاورزی در رفسنجان از ۷۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش یافته و نگران کننده است کشاورزان ناراحتند. وی ادامه داد : درست است که کشاورزان صاحب باغهای پسته هستند اما آن ها سرمایه در گردشی برای تهیه سموم با قیمت گزاف را به دلیل نبود محصول در سال گذشته ندارند. حاج عبدالهی بیان کرد: مقدار سمومی که از ابتدای مهر ماه سال ۹۸ تا کنون در رفسنجان وارد و توزیع شد  ۹۰۰ هزار لیتر بود امّا الان با کمبود سم مواجه هستیم و این ۹۰۰ هزار لیتر سم با قیمت قبل آمده است و افزایش قیمت این سموم تخلف محسوب می شود.

 

با احتکار کنندگان سموم کشاورزی و گرانفروشان برخورد میشود

 فرماندار رفسنجان در این نشست  با اشاره به اینکه قوانین برگشت ارز و شیوع بیماری کرونا بر قیمت پسته تأثیر خواهد گذاشت گفت: با احتکارکنندگان و گرانفروشان سموم برخورد قانونی صورت می گیرد.

مجید فصیحی هرندی  با تاکید بر اینکه باید حوزه نظارتی بطور جدی بازار سموم کشاورزی را کنترل کند ، بیان کرد: امسال هم نگرانی هایی در خصوص فروش محصول پسته وجود دارد. وی افزود: امسال میزان تولید پسته در رفسنجان و کشور بالاست و همچنین مقداری پسته که از سال گذشته در انبارها انباشته شده و از سویی  ورود پسته کشورهای رقیب مانند آمریکا در بازار جهانی، فروش این محصول را تحت تأثیر قرار خواهد داد. فصیحی هرندی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش دلار این انتظار را در کشاورز ایجاد می کند که قیمت پسته بالا باشد اما با توجه به قوانینی که در خصوص برگشت ارز وضع شده و شرایطی که شیوع بیماری کرونا به وجود آورده این عوامل بر قیمت پسته تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است انتظاری که کشاورزان از قیمت پسته داشته باشند برآورده نشود. وی تصریح کرد: کشاورزان در چند سال اخیر با توجه به نبود محصول، بالا رفتن قیمت کود و دیگر موارد مرتبط با کشت و برداشت دچار مشکلات فراوانی شده اند که باید نظارت بیشتری بر عرضه نهاده های کشاورزی صورت گیرد تا قیمت‌ ها بی رویه افزایش پیدا نکند و کشاورزان دچار ضرر و زیان و هزینه های بیشتری متحمل نشوند. فرماندار رفسنجان با بیان اینکه واردات آفت‌ کش‌ها و سموم با ارز دولتی صورت می گیرد و به اندازه کافی واردات انجام و نیاز کشور تأمین شده و قیمت‌ها هم مصوب دولت و با سود عادلانه است گفت: اگر در شهرستان مشاهده شود که نهاده‌ها با قیمت‌هایی خلاف قیمت مصوب عرضه شوند و توزیع نامناسب و کمبود عرضه داشته باشیم، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و هیچ بهانه ای پذیرفته نیست.

 

 

گروه شرکت های هامون بذر زرین