گروه شرکت های هامون بذر زرین؛ پیشرو در عرصه نهاده های کشاورزی

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که نه در حال حاضر بلکه در گذشته و حتی در آینده هم هیچ مشکلی در تهیه آرد و نان نداریم گفت: میزان ذخایر راهبردی کشور هم بی نظیر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یزدان سیف افزود: حدود 90 هزار نانوایی از طریق 400 کارخانه تولید آرد که ماهیانه 900 هزار تن، گندم را تبدیل به آرد می‌کنند از طریق شبکه حمل و نقلی منسجم و برنامه ریزی شده در سه دهه اول، دوم و سوم در هر ماه آرد دریافت می‌کنند. وی گفت: از مردم تقاضا داریم از نانوایی‌هایی که دارای پروانه فعالیت، جواز کسب و پروانه بهداشت تضمین شده هستند، خرید کنند. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: گاهی اوقات دیده شده برخی از نانوایی‌ها که پروانه کسب نداشته و اجازه فعالیت هم ندارند و آرد مورد نیاز خود را از طریق شبکه غیر رسمی تامین می‌کرده اند با کمبود آرد مواجه شده اند و موجبات سوء استفاده برای رسانه‌های ضد انقلاب را فراهم کرده اند. سیف در خصوص نانوایی‌های آزادپز هم گفت: نانوایی آزادپز دیگر در کشور وجود ندارد و همه نانوایی‌ها به دو مدل یارانه‌ای یک و دو، از دولت آرد دریافت می‌کنند که در نوع اول به صورت کاملا دولتی و به قیمت هر کیلو 665 تومان و نوع دوم که به صورت آزاد آرد دریافت می‌کنند. وی افزود: هر سال در نیمه دوم سال، به دلیل این که روز‌ها کوتاه می‌شود و تعطیلی خیلی از ادارات و فضا‌های کاری توام با یکدیگر می‌شود متاسفانه شاهد شلوغی و ازدحام متقاضیان نان در صف نانوایی‌ها هستیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: علت دیگری که امکان دارد نانوایی، نان کمتری پخت کند این است که بعضی نانوایی‌ها به جای هشت ساعت کار شش ساعت فعالیت می‌کند.

سیف افزود: در هیچ نقطه‌ای از کشور، نه در حال حاضر بلکه در گذشته و حتی در آینده هم هیچ مشکلی در تهیه آرد و نان نداریم ضمن اینکه میزان ذخایر راهبردی کشور هم بی نظیر است.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع گفت: برای توسعه سالانه ۳۲ هزار هکتار زراعت چوب باید نزدیک به ۳۵ میلیون اصله نهال تولید و در اختیار زارعان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عادل جلیلی اظهار کرد: برای تامین سالانه 35 میلیون نهال، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز باید هر سال حدود 40 میلیون قلمه صنوبر با توجه به احتمال افت 10 تا 15 در صدی آن، در ایستگاه های تحقیقاتی تولید کند و برای تبدیل به نهال در اختیار نهالستان های بخش خصوصی قرار دهد.

وی با بیان این که برای زراعت چوب در هر هکتار باید حداقل 1100 نهال کاشته شود، اظهار داشت: سال گذشته 5.5 میلیون قلمه صنوبر تولید و توزیع کردیم و این میزان تولید باید همزمان با توسعه طرح زراعت چوب افزایش یابد.

بیشتر بخوانید

• اجرای طرح زراعت چوب در 6600 هکتار از اراضی ملی گیلان؛ جنگل‌های هیرکانی سرمایه ارزشمند استان است

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع خاطر نشان کرد: ما هر سال 40 تا 45 هکتار از اراضی ایستگاه های تحقیقاتی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع را به تولید قلمه صنوبر اختصاص می دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره موضع موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در مورد استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب که این روزها گونه چینی آن برای فروش در اینترنت تبلیغ می شود، گفت: این موسسه تحقیقاتی به طور رسمی مخالفت خود را با استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب به سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفظ نباتات اعلام کرده است.

جلیلی پایین بودن کیفیت و سبک بودن چوب گونه پالونیا، عدم شناخت رفتار اکولوژی این گونه و احتمال مهاجم بودن آن و همچنین حساسیت آن نسبت به آبیاری را از دلایل مخالفت این موسسه تحقیقاتی با زراعت گونه پالونیا در اراضی کشور نام برد.

وی در توضیحی بیشتر اضافه کرد: گونه های خارجی قبل از کشت در ایستگاه های تحقیقاتی در یک دوره زمانی تعریف شده به لحاظ سازگاری با محیط و رفتار اکولوژی بررسی و از نظر کیفیت و اقتصادی بودن با سایر گونه ها مقایسه می شوند و گونه پالونیا این مراحل و فرآیند را در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع طی نکرده است.

ارائه کمک های علمی و فنی برای زراعت صنوبر

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع به زارعان و علاقه مندان به سرمایه گذاری در زراعت چوب توصیه کرد به وِیژه در منطق شمال و شمال غرب ایران از ارقام پر محصول صنوبر که توسط این موسسه تولید می شود، استفاده کنند.

وی در عین حال اظهار داشت که موسسه تحققیات جنگل ها و مراتع کشور، کمک های علمی و فنی در زمینه کشت و نگهداری نهال های صنوبر را به زارعان ارائه می دهد.

جلیلی در مورد زراعت چوب در اراضی شیبدار نیز گفت: در زمینه کشت چوب، گرایش ما بیشتر به مستثنیات مردم است، اما اگر جایی باشد که زراعت چوب به جلوگیری از فرسایش خاک کمک کند، می توان روی آن کار کرد.

کنترل فرسایش خاک در اراضی شیبدار با گیاهان دارویی

وی افزود: موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع مخالف کشت گیاهان یکساله در اراضی با شیب بالای 12 درصد است، زیرا موجب فرسایش آبی و بروز سیلاب ها و کانون های ریزگرد می شود.

جلیلی با بیان این که اراضی با شیب بالای 12 درصد به فرسایش خاک حساس هستند و کشاورزی در آن اراضی اقتصادی نیست، اذعان داشت: اگر بخواهیم در این اراضی کشت انجام دهیم باید به طرف گیاهان دارویی و گیاهان علفی مرتعی که ریشه هایشان در خاک عمیق تر می شوند و فرسایش خاک را کنترل می کنند، حرکت کنیم.

انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور با کسب مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسماً آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور با اخذ مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

کاوه زرگران رئیس هیئت مدیره، حسن افراشته‌پور نایب‌رئیس، محسن امینی خزانه دار و سیدمحمدرضا مرتضوی، سیداحمد مقدسی و سیدکاظم موسوی فخر و مهدی احمدوند به‌عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره این انجمن معرفی شده‌اند.

هدف از تشکیل این انجمن تلاش برای تأمین امنیت غذایی و استفاده از تمامی پتانسیل‌های مرتبط با تأمین محصولات غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در زنجیره غلات است.

گفتنی است تجربه موفق کشورهای دنیا در حوزه عملکرد انجمن‌های تأمین‌کنندگان غلات از جمله دلایل شکل‌گیری این تشکل بخش خصوصی در اقتصاد ایران است.

تعیین نرخ خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان پایین تر از رقم پیشنهادی وزارت کشاورزی

نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید ۴ هزار تومان تعیین شد که ۱۵۰۰ تومان پایین تر از قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی و ۵۰۰ تومان پایین تر از نرخ مجلس است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که امروز با حضور رییس جمهور برگزار شد نرخ خرید تضمینی گندم نیز تعیین شد.

در این جلسه، پس از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.

بنابراین گزارش نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم 5500 تومان بود و مجلس خواستار این شده بود که نرخ خرید تضمینی گندم نباید کمتر از 4500 تومان باشد.

پیش بینی ۴ روزه هواشناسی برای کشاورزان اعلام شد

پیش بینی ۴ روزه هواشناسی برای کشاورزان مناطق مختلف کشور به تفکیک استان‌ها اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، پیش بینی های اداره هواشناسی کشاورزی برای کشاورزان مناطق مختلف کشور برای فاصله زمانی مروز تا 9 مهر ماه به تفکیک استان ها اعلام شد. مشروح توصیه های هواشناسی کشاورزی به شرح زیر است.

استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و همدان:

محافظت از تاسیسات کشاورزی از جمله گلخانه ها، انبارهاو... با توجه به بارندگی در استان آذربایجان شرقی وغربی وکاهش دما در استانهای همدان زنجان واردبیل (3تا4درجه )

خودداری ازکاشت کلز ایه جهت کاهش دما

آماده سازی زمین برای کاشت پاییزه گندم وجو دیم و آبی

پایش آفت و بیماری و علف های هرز در مزارع سبزی وصیفی جات و علوفه و حبوبات آبی

تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی

کاهش ساعات آبیاری در مزارع سیب زمینی بدلیل کاهش دما و رسیدگی فیزیولوژیکی محصول

استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی:

تسریع در برداشت و همچنین جمع‌آوری شالی‌های درو شده مزارع رسیده برنج باتوجه به بارندگی در تمامی استانها

تمهیدات لازم جهت کنترل دما رطوبت، تهویه مناسب در گلخانه‌ها وپوشش شلتوک با توجه به کاهش دما در استانهای گیلان ومازندران وگلستان (5درجه) واستان خراسان شمالی (8 در جه )

مدیریت در برداشت بادام زمینی ، انبارداری و کنترل شرایط محیطی انبار جهت جلوگیری از بیماری های قارچی

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش باد وبارش در تمامی استانها

باتوجه به کاهش دما از کشت کلزا خودداری شود

ذخیره سازی برگ توت جهت پرور ش پاییزه کرم ابریشم

ایجاد تمهیدات لازم جهت جلو گیری از سرمازدگی زراعی وباغی به ویژه محصولات برداشت شده ( انگور و...)

برداشت محصولات سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز و انتقال به انبارهای استاندارد درمورد ذرت استفاده از کودهابا توجه به نظر کارشناسان جهت جلوگیری از خسارت سرما

با توجه به پیش بینی بارش از برداشت وش خودداری شود

استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و مرکزی:

انجام آبیاری، سم پاشی و محلول پاشی مزارع در ساعات خنک وبدون بارندگی باتوجه به بارندگی در استان چهارمحال بختیاری کلزا کاران در مناطق سردسیر نسبت به آماده سازی و تهیه نهاده ها اقدام نمایند.

نخلستان داران جهت جلوگیری خشکیدگی خوشه خرما و کاهش افت و هجوم پرندگان نسبت به پوشش گذاری خوشه ها اقدام نمایند

مبارزه با شته های زیان آور و سنک دانه خوار مزارع آفتابگردان توصیه میشود.

تنظیم دور آبیاری مزارع (لوبیا، سیب زمینی و ...) با توجه به روند کاهش دما و نیاز آبی گیاه

کنترل دما، رطوبت و تهویه مناسب گلخانه ها و پرورش قارچ،دامداری ها ،مرغداریها باتوجه به کاهش دما در استان مرکزی (3 در جه )

استان های خوزستان، هرمزگان و بوشهر:

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها با توجه به بالا بودن دما ورطوبت هوا

تعویق انداختن عملیات سم پاشی و محلول پاشی باغات مرکبات بدلیل وزش باد شدید دراستان

خوزستان برداشت مطلوب خرما ( جداسازی مناسب) بعد از برداشت به منظور جلوگیری از ترشیدگی میوه.

تنظیم دور آبیاری مزارع برنج ومرکبات با توجه به نوسانات دماو شرجی بودن هوا

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها با توجه به نوسانات دما.مواظبت از کندوها در برابر غبار.

کود دهی و محلول پاشی مرکبات پس از برداشت جهت باروری و میوه دهی در سال آینده و مقاومت به سرما

مراقبت از نهال های جوان و و تازه کشت شده در برابر گرما و بکار بردن قیم

استان های اصفهان، یزد، فارس، قم، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد:

برداشت سریع تر محصولات وتمهیدات لازم باتوجه به کاهش دما دراستانهای اصفهان ،یزد،قم ،خراسان جنوبی ( 3تا5 درجه )

تنظیم دما و تهویه دامداری ها و مرغداری ها باتوجه به بارش در استانهای فارس ،خراسان جنوبی ،اصفهان و کهکیلویه وبویر احمد

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش بادشدید دراستان های یزد،خراسان جنوبی،اصفهان و فارس

جهت بالا بردن راندمان آبیاری در باغات پسته (و جلوگیری از ریزش برگ ها) و باغات انار( جهت جلوگیری از ترکیدگی میوه) آبیاری شبانه انجام شود.

آبیاری منظم باغهای انار در صبح زود به منظور جلوگیری از ریزش و ترکیدگی انار

پوشاندن خوشه های خرما جهت جلوگیری از ریزش و محافظت از گرد و خاک

آبیاری سنگین باغات پسته همراه با کود سولو پتاس و اوره جهت خندان شدن پسته

تمهیدات لازم در استفاده از وسایل مناسب برداشت در محصول پسته جهت کاهش آفلاتوکسین

افزایش فواصل زمانی آبیاری مزارع چغندر قند جهت افزایش عیار قند

آماده سازی زمین جهت کاشت کلزا، چغندر قند و سایر محصولات پاییزی

استان های البرز، تهران، قزوین و سمنان:

تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل با توجه به وزش باد شدید در استان سمنان وتهران

جلوگیری از آبیاری در مزارع جهت جلوگیری از ورس بدلیل وزش باد

افزایش دور آبیاری و کم کردن حجم آبیاری جهت جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی.

آماده سازی اراضی جهت کشت پاییزه غلات و کلزا

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش باد و باران دراستان های تهران وسمنان

تسریع در برداشت محصولات باغی بخصوص انگور، سیب، پسته و گردو.

آبیاری باغات پسته ،آماده سازی برای پیوندومحلول پاشی بعداز برداشت

برداشت محصولات کشاورزی باتوجه به کاهش دما درتمامی استانها (3تا4 درجه)

تهویه و تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ جهت جلو گیری از خسارت بیماری های قارچی.

سرزنی بوته های سیب زمینی جهت جلوگیری از خطر سرمازدگی احتمالی

استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان:

اطمینان از استحکام پوشش گلخانه و جلوگیری از خسارت به سازه های گلخانه ها در برابر وزش باد شدید وبارندگی در استانهای خراسان رضوی وکرمان

انجام آبیاری، سم پاشی و محلول پاشی مزارع در ساعات خنک روز ودر ساعات بدون باد

آماده کردن زمینها جهت کشت پاییزه با توجه به فصل کاشت و خصوصا محصول زعفران

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها وکاهش دما در استان خراسان رضوی (7درجه) سیستان وبلوچستان (5درجه) کرمان (3درجه )

برداشت (گردو، پسته، انار، سیب) جهت کاهش ریزش توسط باد وبارندگی وانبارداری مناسب

تمهیدات لازم جهت کاهش خسارت باد در گلخانه ها وبرداشت محصولات جالیزی

بستن خوشه های خرما باتوجه با وزش باد شدید دراستان کرمان وخراسان رضوی

تعجیل در برداشت محصولات کشاورزی مناطق کوهستانی بعلت سرمای پیش رو

صادرات کیوی تا ۱۵ مهر ماه ممنوع است

مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات کیوی تا ۱۵ مهرماه با بریکس زیر ۶.۲ برای حفظ بازار های خارجی ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، زهرا جلیلی‌مقدم با بیان این مطلب ادامه داد: سلایق و خواست بازارهای هدف با توجه به فیزیولوژی میوه و تاریخ مناسب برداشت کیوی نیز مورد مطالعه قرار گرفته و تعیین زمان برای صادرات، سبب جلوگیری از صادرات میوه نارس و کال شده تا به نام و برند میوه ایرانی خدشه‌ای وارد نشود.

به گفته جلیلی مقدم، میوه نارس، طعم مطلوبی ندارد و مسلما با تأثیر منفی روی مصرف کنندگان، تمایل به مصرف آن نیز کاسته می‌شود. وی با اشاره به اثرات ممنوعیت صادرات کیوی در برهه زمانی خاص، یادآور شد: در چند سال اخیر این موضوع مدیریت شده و صادرات کیوی از متوسط 75 تا 90 هزار تن در سنوات پیشین، به 160 هزار تن در سال رسیده است.

مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری در پایان گفت: اولویت ما حفظ بازارهای بلندمدت، ارجحیت منافع ملی و اکثریت تولیدکنندگان و افراد فعال در صنعت کیوی است.

۱۱۴۰۰ تراکتور تحویل کشاورزان شد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از تحویل بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه انواع تراکتور به کشاورزان در شش ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی با اشاره به پیگیری ها و حمایت های وزیر جهاد کشاورزی در سال جهش تولید، اظهار کرد: در شش ماهه اول سال جاری، بیش از 11 هزار و 400 دستگاه انواع تراکتور به کشاورزان تحویل شده است.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در کل سال گذشته نزدیک به 15 هزار دستگاه تراکتور به کشاورزان تحویل شده بود.

عباسی با اشاره به این که در شش ماهه نخست امسال، بیش از 1350 میلیارد تومان از محل خط اعتباری مکانیزاسیون جذب شده است، گفت: در مدت مشابه سال گذشته، صرفا 500 میلیارد تومان تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون جذب شده بود.

کشاورزی زیستی؛ گواهی محصولات ارگانیک

آن چه که در پی می آید گزیده ای است از ۲پژوهش«بررسی وضعیت کشاورزی ارگانیک در ایران و جهان» و همچنین«کشاورزی زیستی»که پیش از این در موسسه ی پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی انجام گرفته است. اجرای کشاورزی پایدار علاوه بر آن که منجر به سود بخشی اقتصادی-اجتماعی می شود،مانع از پیدایی آلودگی های آب و خاک شده و با حفاظت از محیط زیست از به خطر افتادن حیات گیاهان، حیوانات و انسان ها جلوگیری خواهد کرد.این در حالی است که الگوهای کشاورزی متداول خسارت های جبران ناپذیری به منابع زیستی کشور وارد آورده و در صورت غفلت سیاست گذاران از اصلاح سیاست های جاری توسعه ی کشاورزی، پیش بینی می شود این روند مخرب به نحو روز افزونی ادامه یابد. با توجه با آن که کشاورزی ارگانیک(کشاورزی زیستی)شاخه ای از کشاورزی پایدار است بنابراین در تکمیل کارگاه ها و مقالات سیاست های تولید محصول سالم به توضیح این نوع از نظام کشاورزی پرداخته می شود.در کشاورزی ارگانیک کاربرد مواد شیمیایی مصنوعی ممنوع و تمام مراحل تولید، فرآوری و بازاریابی محصولات دارای استانداردهای خاصی است.اجرای این استانداردها در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک توسط یک موسسه ی گواهی کننده، نظارت می شود.

گفتنی است در کشاورزی ارگانیک تاکید بیشتری بر استفاده از نهاده های درون مزرعه ای و طبیعی همانند کود سبز، کود دامی، بقایای گیاهی، تناوب زراعی، کشت مخلوط و... می شود و محصول سالم با کیفیت مطلوب و طبیعی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.این نوع محصولات برای خریداران با برچسب ارگانیک یا زیستی مشخص می شوند و قیمت آنها در بازار گرانتر از سایرمحصولات است.

توصیه های پزشکان و متخصصان سلامت غذایی درباره خطرات فراوان باقیمانده ی غیرمجاز کود و سم شیمیایی د ر محصولات کشاورزی و هشدارهای کارشناسان محیط زیست درباره ی آلودگی های خطرناک طبیعت از جمله آلودگی مخازن آب زیرزمینی و خاک مزارع به خوبی نشان می دهد که این نوع کشاورزی باید به عنوان یکی از اولویت های سیاست های عمومی بخش کشاورزی، مورد توجه سیاست گذاران قرار گیرد.

یکی از اجزای تشکیل دهنده بسترهای کشاورزی خاک است که بعنوان بستر اصلی کشت گیاهان و رشد آن محسوب می شود.امروزه دخالت انسان در تغییرات فیزیکی و شیمیایی خاک،باعث دگرگونی و بروز اختلال در خاک و آب گردیده است . بطوریکه بدون در نظر گرفتن عواقب آن فقط سعی در تولید درآمد و سیر کردن افراد جامعه هستند. در این راستا متولیان امر نیز با همان سرعت سعی در ترویج و توسعه منابع بوده و کمتر فرصت داشته اند که به عوارض جانبی و تاثیرات منفی آن توجه کنند. از طرفی کشورهای در حال توسعه در حال افزایش آگاهی جامعه و آشنایی بیشتر مردم با مسائل و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ناشی از تخریب خاک می باشند. توجه به این موضوع علاوه بر کاهش مشکلات مطرح شده، می تواند یک مجموعه کشاورزی را از نظر اقتصادی دگرگون سازد. هرچند برای مقایسه پیشرفت های صنعت کشاورزی نمی توان به کشورهای پیشرفته و مدرن توجه کرد، ولی در این میان هستند کشورهای در حال توسعه که با جدیت مراحل تحقیقات را پشت سر گذاشته و با توجه به ضرورت امر اقدام به تغییرات اساسی در رشد و توسعه پایدار در صنعت کشاورزی نموده اند.

در این بخش راهکارهای موثر در فعالیتهای کشاورزی کشور اتیوپی را که منجر به رشد و پیشرفت چشمگیر اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی گردید،بیان خواهیم کرد.

اتیوپی جزو یکی از کشورهای در حال توسعه واقع در قاره آفریقا می باشد و به شاخ آفریقا معروف است.مساحت کل زمین های این کشور۱۰۸.۵میلیون هکتار است که۴۵درصد آن را زمین های کشاورزی و زراعی تشکیل می دهد.

 

تاثیرات توانمندسازی سامانه کشاورزی ارگانیک

اثرات بالقوه این سامانه را می‌توان بر روی سلامت افراد جامعه، منابع طبیعی، دام، هوا و غنی سازی و حاصلخیزی خاک و غیره مشاهده نمود. تاثیرات فوق را به چهار گروه عمده اجتماعی، اقتصادی، کشاورزی و زیست محیطی تعبیر می‌کنند.

تاثیرات اجتماعی:

 • بهبود شرایط سلامت افراد
 • ایجاد اشتغال و فرصتهای تحصیل و آموزش بهتر
 • کاهش مهاجرت روستایی
 • ذخیره سازی برای مدت طولانی‌تر

 

تاثیرات اقتصادی :

 • کاهش ۴۰.۶ درصدی هزینه‌ها
 • حفظ و امنیت اقتصادی بیشتر درآمد روستایی و اقتصاد قوی‌تر روستایی
 • کاهش سرمایه‌گذاری نقدی
 • بازدهی بالا و خطرپذیری کمتر

 

تاثیرات کشاورزی :

 • حفظ و نگهداری بانک گونه‌های کشاورزی
 • تعادل و یکنواختی در کیفیت محصولات غذایی
 • حاصلخیزی و غنی‌تر کردن خاک در برابر فعالیت‌های میکروبی در خاک و در نهایت مقاومت بیشتر خاک در برابر آفات و بیماری‌ها
 • ایجاد خود اتکایی در تولید محصولات کشاورزی

 

تاثیرات زیست محیطی:

 • کاهش آلودگی در خاک
 • حفظ و نگهداری مواد مغذی در خاک و میکرو ارگانیسم‌های خاک
 • کنترل بیشتر فساد و فرسودگی در خاک
 • رسیدگی و بررسی آلودگی آب و هوا
 • دوام و ماندگاری بیشتر در محصولات کشاورزی محصولات کشاورزی اتیوپی

 

نوع محصولات

غلات جو- ذرت- گندم- ذرت خوشه‌ای- جو دوسر – ارزن

حبوبات لوبیا - نخود سبز فرنگی- لوبیا سبز- نخود – عدس

محصولات روغنی تخم برزک- دانه نیگر- تخم آفتاب گردان- جوز زمینی- گیاه گاجره یا گلرنگ- بوته کنجد

میوه‌ها و سبزیجات مرکبات- انبه هندی- موز - نوعی انبه- درخت انبه- کلم- گوجه فرنگی- فلفل تند- کدو تنبل- سیر و پیاز

محصولات ریشه دار ، گوش فیل گرمسیری- سیب زمینی هندی- هویج- سیب زمینی شیرین بومی

محصولات تنباکو، قهوه- چای- پنبه- تنباکو- ادویه- نیشکر

 

اهمیت سامانه کشاورزی ارگانیک در کشورهای در حال توسعه

اتیوپی به عنوان یک کشور در حال توسعه که ۸۵ درصد جمعیت آنرا قشر کشاورز تشکیل می‌دهند، به خوبی توانست با ایجاد سامانه کشاورزی ارگانیک در تمام مناطق زراعی، خود را جزو یکی از صادرکنندگان مهم در جهان امروز مبدل سازد. در آغاز این طرح ابتدا ایجاد، حفظ و نگهداری بازدهی مشابه و سپس هزینه‌های فعالیت‌های زراعی کشاورزان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد. همچنین این راهکار در کشاورزی توانست تاثیر بسزایی در خود اتکایی کشاورزان در امر تولید محصولات با توجه به نیاز داخلی داشته باشد.

نتیجه گیری:

ایجاد سامانه کشاورزی ارگانیک در اتیوپی این کشور را به سمت رشد و توسعه پایدار سوق داد. در حال حاضر این کشور با اتکا به حمایت کامل دولت در این امر، توانسته بازارهای جهانی محصولات ارگانیک را با اقتدار در اختیار خود بگیرد و محصولات ارگانیک خود را به کشورهای توسعه یافته‌ای همچون آمریکا، ژاپن، کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه صادر کند. این تجربه می تواند برای همه کشورهای جهان سوم یک الگو باشد.

منبع: پایگاه خبری زیست آنلاین

فائو اعلام کرد: درصد جمعیت دچار کمبود تغذیه در ایران از ۵.۲ درصد در سال‌های ۱۳۸۵-۱۳۸۳ به ۴.۷ درصد در سال‌های ۱۳۹۸-۱۳۹۶ کاهش یافته است.

افزایش بی‌رویه قیمت سم کشاورزان رفسنجان را نگران کرد

کرمان - ایرنا - به گفته رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان افزایش بی رویه قیمت سموم مختلف از ۷۰ تا ۲۰۰درصدی کشاورزان و باغداران این شهرستان را نگران کرده و خواستار کنترل و نظارت بیشتر بر بازار فروش سموم هستند.

برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی شیراز

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی شیراز (ماشین آلات، نهاده ها و تجهیزات آبیاری) از روز سه شنبه بیستم تا جمعه بیست و سوم خردادماه از ساعت ۱۷ الی ۲۲ پذیرای بازدیدکنندگان است.

گروه شرکت های هامون بذر زرین افتخار دارد میزبان شما بازدیدکنندگان گرامی در هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران، از تاریخ 1  لغایت 4 بهمن ماه ۱۳۹8 در مجتمع نمایشگاهی گفتگو  باشد.

گروه شرکت های هامون بذر زرین افتخار دارد میزبان شما بازدیدکنندگان گرامی در ششمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران، از تاریخ ۲۵ لغایت ۲۸ دی ماه ۱۳۹۷ در مجتمع نمایشگاهی گفتگو  باشد.

صفحه1 از2