گروه شرکت های هامون بذر زرین؛ پیشرو در عرصه نهاده های کشاورزی

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی از آغاز ورود کود ترکیبی آلی فسفاته در شبکه توزیع شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، حمید رسولی پیرو تشکیل بیست و سومین جلسه کارگروه خودکفایی کودهای کشاورزی با تولیدکنندگان کودهای زیستی، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در کارگروه طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، قرار گرفتن کودهای بایوفسفاته در لیست کودهای تکلیفی جهت توزیع سراسری از طریق شبکه بزرگ کارگزاری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را یکی از مهمترین اقدامات سال جاری برای خودکفایی در زمینه کودهای فسفاته دانست.

وی با بیان این که درچارچوب برنامه‌های طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توجه ویژه‌ای به تولیدکنندگان داخلی کودهای کشاورزی داشته است، بیان داشت: طی یکسال گذشته 25 مناقصه داخلی و 32 فراخوان عمومی برای جلب همکاری تولید کنندگان داخلی کودهای کشاورزی برگزار شده و در همین راستا برای معرفی محصولات کودی تولید شده توسط تولیدکنندگان داخلی کودهای کشاورزی، 50 همایش معرفی محصولات سبد کودی توسط این شرکت در سراسر کشور برگزار و با استقبال خوبی از سوی کارگزاران و کشاورزان مواجه شده است.

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی موفق به افزایش عملکرد صیفی جات و کاهش مصرف سموم با تولید فرمولاسیون‌های باکتریایی محرک رشد اختصاصی، شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، محققان این پژوهشگاه با جمع آوری و بررسی صدها جدایه باکتری بومی از گلخانه‌های تجاری کشور موفق به تولید محصولات فرموله شده بر پایه باکتری‌های القا کننده رشد گیاهی شدند که ضمن افزایش کمی و کیفی محصول خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه‌ای موجب کاهش مصرف سموم شیمیایی و نیترات باقی مانده در این صیفی جات می شود.

دکتر اکرم صادقی، عضو هیات علمی بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این باره گفت: با اتمام مراحل مختلف تحقیقاتی و تایید اثربخشی کامل آن‌ها در گلخانه‌های تجاری، دانش فنی تولید ۷ فرمولاسیون آماده عرضه به بخش خصوصی است و شرکت‌های علاقمند می‌توانند این فناوری را در قالب قراردادهای مشخص به صورت انحصاری یا غیرانحصاری از پژوهشگاه دریافت کنند. این محصولات بر پایه باکتری‌های بومی با فرمولاسیونی ارزان و هزینه کارگری پایین قابل تولید هستند و با توجه به کارایی مناسب و وجود مشتری در سراسر کشور، کاملا مقرون به صرفه و سودآور هستند.

وی در تبیین اهمیت این فناوری و روند تحقیقات صورت گرفته برای دستیابی به آن گفت: محققان بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه با توجه به حساسیت و ضرورت کاهش مصرف کودها و سموم شیمیایی در صیفی‌جاتی مانند خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه‌ای که به دلیل تازه خوری بیش از سایر ارقام کشاورزی با مشکل بقایای سموم و عوامل شیمیایی بیماری زا مواجه هستند، از چند سال پیش، تولید محصولات فرموله شده از باکتری‌های محرک رشد را در دستور کار قرار داده‌اند.

صادقی ادامه داد: با بهره گیری از این محصولات ضمن کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی و کاهش باقیمانده نیترات در محصول، عملکرد تولید گلخانه ای محصول خیار تا ۲۵ درصد و گوجه فرنگی تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله اول طرح، حدود ۴۰۰ جدایه باکتری از فلور خاک گلخانه‌های تجاری صیفی جات‌ در استان‌های البرز، اصفهان، یزد و کرمان جمع آوری و بررسی شد. در مرحله بعد که با همکاری بخش فیزیولوژی مولکولی انجام شد تاثیر این باکتری‌ها بر رشد گیاه و افزایش حجم ریشه در گلخانه‌های پژوهشی آزمایش شد. در ادامه با همکاری تعدادی از گلخانه‌های تجاری بخش خصوصی، اثربخشی باکتری‌های منتخب بر عملکرد و کیفیت محصولات گلخانه‌ای در شرایط واقعی و با شاخص‌های تجاری بررسی شد.

عضو هیات علمی بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان این که برخلاف تصور عامه که محصولات مزرعه‌ای را سالم تر از محصولات گلخانه‌ای می‌دانند، صیفی جات گلخانه‌ای پرورش یافته با این فرمولاسیون‌های باکتریایی از نظر سلامت مطابق با استانداردهای بین المللی هستند اظهار داشت: محصولات فرموله شده بر پایه باکتری‌های القا کننده رشد گیاهی که به صورت اختصاصی برای هر یک از صیفی جات خیار و فلفل دلمه‌ای تولید شده‌اند با تقویت سیستم ایمنی گیاه و همچنین بالا بردن میزان جذب مواد مغذی موجود در خاک راندمان کودهای شیمیایی مورد استفاده در گلخانه را افزایش داده و میزان سموم و کودهای شیمیایی مصرفی و در نتیجه بقایای سمی آن‌ها در گیاه را کاهش می‌دهند. علاوه بر این محصولات حاصل عطر و طعم بهتری نسبت به شاهد بدون باکتری دارند.

وی درباره باکتری‌های شناسایی شده و مورد استفاده برای تولید این فرمولاسیون‌ها تصریح کرد: باکتری‌های بومی شناسایی شده عمدتا متعلق به سه جنس استرپتومایسس (Streptomyces)، سودوموناس (Pseudomonas) و باسیلوس (Bacillus) هستند. همچنین در این طرح برای نخستین بار از باکتری نادر آمیکولاتوپسیس (Amycolatopsis) در فرمولاسیون محصول تقویت رشد خیار استفاده شده است.

صادقی با بیان اینکه از ابتدای طرح تلاش داشتیم فرمولاسیون‌های تقویت رشد را در اشکال متنوع و به صورت کاملا اختصاصی برای هر محصول عرضه کنیم، ابراز امیدواری کرد که با تولید انبوه و کاربرد این محصولات در بخش کشاورزی، هم گامی عملی در افزایش بهره‌وری و بهبود معیشت کشاورزان برداشته شود و هم با کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی وارداتی به حفظ محیط زیست و اقتصاد این بخش کمک شود.

دانشمندان گوجه فرنگی غنی از داروی L-DOPA بیماری پارکینسون را تولید کرده اند که می تواند منبع جدید و مقرون به صرفه یکی از ضروری ترین داروهای جهان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، تولید این نوع گوجه فرنگی اصلاح شده ژنتیکی می‌تواند برای کشورهای درحال توسعه که دسترسی محدودی به دارو دارند مفید باشد.

این استفاده جدید از گیاه گوجه فرنگی به عنوان منبع طبیعی L-DOPA برای افرادی هم که بعد از مصرف این دارو دچار حالت تهوع و مشکلات رفتاری می‌شوند، بسیار مفید است.

در این تحقیق، تیم پژوهش ژن مسئول سنتز L-DOPA را در چغندر که در تولید رنگدانه های بتالین نقش دارد، وارد کردند و گوجه فرنگی را از طریق این ژن اصلاح کردند.

L-DOPA از تیروزین، اسیدآمینه موجود در بسیاری از مواد خوراکی، تولید می‌شود. تیم تحقیق ژنی را رمزگذاری کردند که یک تیروزیناز است، آنزیمی که از تیروزین برای ساخت مولکول‌هایی مانند L-DOPA استفاده می‌کند.

بیماری پارکینسون یک مشکل رو به گسترش در کشورهای در حال توسعه است که بسیاری از مردم توانایی تهیه روزانه L-DOPA مصنوعی به قیمت ۲ دلار را ندارند.

L-DOPA پیش ماده اسید آمینه دوپامین عصبی-شیمیایی است و برای جبران کمبود میزان دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون استفاده می‌شود.

L-DOPA یک درمان استاندارد طلایی برای بیماری پارکینسون است که از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از داروهای ضروری اعلام شده است.

رایج‌ترین شکل دارو از طریق سنتز شیمیایی تولید می‌شود، اما منابع طبیعی نیز در دسترس است. تنها چند گیاه به اندازه چند مولکول حاوی این داروی طبیعی هستند که عمدتاً هم در دانه‌ها یافت می‌شود.

در حالی كه پیش بینی می­شود ارزش بازار محصولات شیمیایی كشاورزی تا ۴ سال آینده به ۳۰۰ میلیارد دلار برسد، گیل آبادی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید كنندگان سموم كشور می­گوید: ظرفیت تولید داخل ۱۸۰ هزار تن است و در صورت رفع ممنوعیت صادرات می توان به كشورهای همسایه صادرات انواع سموم كشاورزی را داشته باشیم.

به گزارش نما ، مواد شیمیایی کشاورزی که به آنها شیمی کشاورزی نیز گفته می شود عمدتا عوامل شیمیایی هستند که برای محافظت محصولات از مضراتی مانند بیماری ها و آفات استفاده می شوند. علاوه بر این، از برخی از آنها برای بهبود یا افزایش رشد و باروری گیاهان استفاده می شود. اگرچه استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی مانند سموم دفع آفات به شدت مورد انتقاد است و کارشناسان معتقدند تماس طولانی مدت با آفت کش­ها با بیماری هایی مانند پارکینسون، آسم و سرطان خون ارتباط مستقیم دارد اما شاهد افزایش روز افزون استفاده از این مواد شیمیایی در صنعت کشاورزی جهان هستیم. به طوری که آمارهای جهانی منتشر شده نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹، ارزش بازار محصولات شیمیایی کشاورزی در سراسر جهان ۲۴۳.۱ میلیارد دلار آمریکا بوده و پیش بینی می شود این میزان در سال ۲۰۲۴ به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد!

گیل آبادی، رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان سموم: درخواست ما این است که باب صادرات باز شود چون با توجه به اینکه ظرفیت تولید داخل ۶ برابر رقم فعلی یعنی ۱۸۰ هزار تن است می توانیم به کشورهای همسایه صادرات هم داشته باشیم۲۵ درصد از محصولات شیمیایی کشاورزی کشور است. کشور ایران نیز در بحث استفاده از محصولات شیمیایی کشاورزی در صنعت کشاورزی مستثنی از دیگر مناطق نیست و سالانه بخشی از این محصولات شیمیایی مورد نیاز را وارد و بخشی دیگر را در داخل تولید می کند. مسعود گیل آبادی، رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان سموم در خصوص میزان مصرفی سموم کشاورزی کشور در گفت و گو با خبرنگار «بازار» گفت: سالانه ۳۵ هزار تن مصرف داریم که ۷۵ درصد تولید داخل است و مابقی واردات است. گیل آبادی ضمن اشاره به ممنوعیت صادرات سموم کشاورزی از ایران، افزود: درخواست ما این است که باب صادرات باز شود چون اگرچه الان مازاد تولید نداریم اما با توجه به اینکه ظرفیت تولید داخل ۶ برابر رقم فعلی یعنی ۱۸۰ هزار تن است می توانیم صادرات هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: زمانی که برای مواد اولیه تولید سموم کشاورزی ارز دولتی تخصیص داده می شد اجازه صادرات نمی دادند اما حال که ارز نیمایی شده انتظار داریم صادرات آزاد شود. ۶۰ تولیدکننده داخلی ۱۲۰ قلم سموم کشاورزی عمده مصرفی را تولید می کننداین مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ تولید کننده سموم کشاورزی در داخل داریم، افزود: تولیدات ما از نظر کیفیت در سطح بالایی است و مورد تایید سازمان حفظ نباتات کشور است. وی ادامه داد: به طور کلی ۳۰۰ قلم سموم کشاورزی ثبت شده که در حال حاضر ۱۲۰ قلم از آنها جزو موارد مصرفی عمده کشور است.

گیل آبادی در خصوص تولیدکنندگان اصلی سموم کشاورزی در جهان نیز اظهار داشت: ۹۷ تا ۹۸ درصد سموم کشاورزی دنیا توسط دو کشور چین و هند تامین می شود کهاز نظر کیفی تفاوت چندانی هم با همد ندارد. در واقع یکسری سموم را هند و یکسری را چین تولید می کند که همگی تحت استاندارد فائو داریم.

 لطیفی، سخنگوی گمرک ایران: در ۸ ماهه سال جاری ۱۹۵هزار و ۷۴۵ تن کود شیمیایی و ۴هزار و ۲۵ تن سموم تکنیکال کشاورزی وارد کشور شده است خواهان منع واردات سموم شیمیایی وارداتی هستیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان سموم کشور در ادامه به چالش تولید کنندگان سموم کشور پرداخت و گفت: یکی از چالش های ما در خصوص تخصیص ارز است که از مسئولان درخواست داریم تخصیص ارز برای تولید کنندگان این بخش سریعتر انجام شود. وی ادامه داد: قوانین دست و گیر و مشکلات سامانه جامع نیز جزو چالش ها و مشکلات تولیدکنندگان ما است.

گیل آبادی ضمن تاکید بر اینکه در صورت آزاد شدن صادرات قادر هستیم به کشور صادرات انواع سموم را داشته باشیم، گفت: در حال حاضر برخی سموم داخلی اصلا قابل رقابت نیستند چون صادرکنندگان چینی که سموم آماده مصرفی صادر می کنند و وارد ایران می شود یکسری جوایز صادراتی می گیرند و لذا قیمت تمام شده برایشان پایین در می آید و ما نمی توانیم با آنها رقابت کنیم. وی اذعان داشت: به عبارت دیگر سمومی که داخل تولید می شود به واسطه هزینه هایی که دارد گران تمام می شود. به عنوان مثال بابت برخی از مواد اولیه ای که مصرف می کنیم ۹ درصد ارزش افزوده پرداخت می کنیم در حالی که سموم آماده مصرفی که از کشورهای خارجی وارد می شود معاف از این ۹ درصد است.

گیل آبادی تصریح کرد: با این تفاسیر مسلم است که سموم تولیدی در داخل کشور گرانتر از سموم وارداتی در می آید و این یکی از مشکلات ما است که باعث شده ما خواهان این باشیم که جلوی واردات سموم آماده مصرف گرفته شود. آمار ۸ ماهه واردات انواع سموم و کودهای شیمیایی کشاورزی به کشور روح الله لطیفی سخنگوی سازمان گمرک ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار «بازار» گفت: در ۸ ماهه سال ۹۹ میزان انواع کودهای شیمیایی وارداتی به کشور ۱۹۵ هزار و ۷۴۵ تن و به ارزش ۱۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۷۳۷ دلار بوده است. لطیفی افزود: از سوی دیگر در مدت نامبرده ۴ هزار و ۲۵ تن سموم تکنیکال شیمیایی به ارزش ۴۶ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۶۲۳ دلار به کشور وارد شده است. کارشناسان جهانی پیش بینی می کنند که تا چهار سال آینده یعنی تا ۲۰۲۴ کل تقاضای جهانی برای کود اوره به ۱۸۳ میلیون تن برسد.کشورهای برتر در تولید سموم دفع آفات کدامند؟ فرانسه بزرگترین تولیدکننده سموم دفع آفات جهان سموم دفع آفات شامل سمومی است که عمدتا برای از بین بردن علف های هرز، قارچ ها و همچنین حشرات استفاده می شود. که کشورهای «فرانسه، آلمان، لهستان، اسپانیا و انگلیس» به ترتیب در جایگاه اول تا پنجم تولیدکنندگان جهان قرار گرفته اند. به طوری که آمار جهانی نشان می دهد که اگرچه از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹، تولید سموم دفع آفات فرانسه سالانه ۱.۸ درصد کاهش یافته است اما در سال ۲۰۱۹، در تولید سموم دفع آفات در بین کشورهای دیگر در رتبه ۱ قرار گرفت. تولید سموم دفع آفات در کشور آلمان نیز اگرچه در سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ روندی نزولی داشته است و سالانه ۳.۳ درصد کاهش داشته است اما در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در جایگاه دوم دنیا قرار گرفته است.  از سوی دیگر آمارهای جهانی روند رو به رشدی برای تولید سموم دفع آفات در لهستان به ثبت رسانده است به طوری که تولید این محصول در این کشور از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ سالانه ۶.۱ درصد رشد داشته است.

اسپانیا، چهارمین تولیدکننده سموم دفع آفات دنیا نیز روند افزایشی داشته است و در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ سالانه ۳.۲ درصد رشد تولید را به ثبت رسانده است. این در حالی است که کشور انگلیس در مدت زمان نامبرده روند نزولی داشته است و تولید سموم دفع آفات در انگلستان سالانه ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

تقاضای ۱۸۳ میلیون تنی برای کود اوره تا سال ۲۰۲۴ در سراسر دنیا| پتانسیل تولید جهانی ۲۰۳ میلیون تنی کود اوره تا ۲۰۲۴کود اوره از جمله کودهای مصرفی در بخش کشاورزی دنیا است که آمارهای جهانی نشان می دهد روند استفاده از این کود در دنیا افزایشی است به طوری که پیش بینی می شود تا چهار سال آینده یعنی تا ۲۰۲۴ کل تقاضای جهانی کود اوره به ۱۸۳ میلیون تن برسد.

این در حالی است که بر اساس پیش بینی های صورت گرفته میزان احتمالی عرضه جهانی کود اوره تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰۳ میلیون تن برسد.  کارشناسان جهانی می گویند: افزایش قیمت محصولات منجر به افزایش تقاضای کود می شود و به ویژه در سالهای اخیر در جنوب آسیا مورد توجه قرار گرفته است. همچنین هوای مطلوب تقاضا برای کود را در مناطق عمده کشاورزی افزایش می دهد.

مخبری، قائم مقام انجمن وارد کنندگان سم و کود کشور : در حال حاضر واردات کود از کشورهای اروپا و چین عمدتا صورت می گیرد و تفاوت قیمت‌ها به فاکتورهایی همچون کیفیت و برند بستگی دارد. هند؛ مصرف کننده ۱۷ میلیون تن کود ازته در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ بخشی از آمارهای جهانی منتشر شده در خصوص میزان مصرفی کودهای شیمیایی در کشور هند است. داده های آماری نشان می دهد که در سال زراعی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ مصرف کود ازته در هند به بیش از ۱۷ میلیون تن رسیده است. در حقیقت اگرچه کشور هند طی سالهای گذشته سهم زیادی از کودهای ازته مصرفی دنیا را استفاده کرده است اما در بخش مصرف کودهای پتاس در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ سهم کمی را به خود اختصاص داده است.

عمده کودهای وارداتی ایران از اروپا و چین است محسن مخبری، قائم مقام انجمن وارد کنندگان سم و کود کشور نیز در گفت و گو با خبرنگار «بازار» گفت: در حال حاضر واردات کود از کشورهای اروپا و چین عمدتا صورت می گیرد. اگرچه از کشورهای دیگری مثل اردن، ازبکستان و شیلی هم واردات کود داریم. مخبری خاطر نشان کرد: در بحث کودهای شیمیایی چین از نظر حجم تولید در دنیا حرف اول را می زند اما از نظر کیفیت هلند، آلمان و روس‌ها جزو بهترین های دنیا هستند. وی در خصوص تفاوت قیمت کود داخلی با وارداتی ها نیز گفت: تفاوت قیمت ها را نمی توان به صورت دقیق عنوان کرد چون قیمت انواع کودهای وارداتی نیز با هم تفاوت بسیاری دارند. در حقیقت تفاوت قیمت‌ها به فاکتورهایی همچون کیفیت و برند بستگی دارد.

مخبری با بیان اینکه در حال حاضر کودهای داخلی هم متناسب با کیفیت تفاوت قیمتی با هم دارند، افزود: با این تفاسیر به طور قاطع نمی توان گفت کودهای وارداتی گرانتر از کودهای داخلی است.

کاهش قیمت دی و مونوکلسیم فسفات دام و طیور از شنبه/۲.۵ برابر مصرف کشور تولید داریم/انبارها پر است اما واردکنندگان در حال لابی هستند

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات از کاهش قیمت این محصولات از روز شنبه خبر داد و گفت: درحالی که ۲.۵ برابر مصرف ۲۰۰ هزار تنی دی و مونوکلسیم فسفات، ظرفیت تولید وجود دارد و انبارها مملو از این محصولات است، وارد کنندگان به دنبال واردات هستند.

محسن سعیدیان دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با شاره به اینکه فروش انواع فسفات برای مصرف افزودنی دارویی واحدهای دام و طیور کشور 90 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است اظهار کرد: کاهش جوجه ریزی که در ماه های گذشته به دلیل کمبود نهاده ها در واحدهای مرغداری صورت گرفته بود، اثرات آن به فروش فسفات هم منتقل شد و اکنون میزان فروش این محصول به اندازه 10 درصد مدت مشابه سال قبل رسیده است.

وی افزود: البته از حدود 10 روز گذشته با بهبود نسبی وضعیت تامین نهاده های طیور به قیمت دولتی و کاهش قیمت این محصولات در بازار آزاد،  وضعیت جوجه ریزی در مرغداری های کشور روند بهبود را شروع کرده است. 

بازار مرغ آرام گرفت/ فعال‌شدن گران‌فروشان و دلالان این بار در بازار تخم‌مرغ

دبیرانجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور ادامه داد: در ماه های گذشته با توجه به اینکه مرغداران می توانستند کمتر از 30 تا 40 درصد نهاده دامی خود را به قیمت مصوب تامین کنند و قیمت نهاده ها در بازار آزاد افزایش 4 تا 6 برابری نسبت به قیمت مصوب پیدا کرده بود، حدود 40 درصد واحد های مرغداری کشور تعطیل بودند و جوجه ریزی نمی کردند یا با ظرفیت کمتر مشغول بودند.

وی تصریح کرد:در شرایط فعلی دی و منوکلسیم فسفات به اندازه زیادی در انبار کارخانه های تولیدکنندگان داخلی ذخیره شده است و واردکنندگان نیز به دنبال دریافت مجوز واردات این محصول هستند.

 تلاش برای واردات کالای مشابه دخلی

سعیدیان گفت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب و بخش نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت محصول و کالایی که در کشور تولید دارد، نباید مشابه خارجی آن به کشور وارد شود اما واردکنندگان به دنبال نفوذ در دستگاه های تصمیم گیری برای واردات این محصول هستند.

وی تصریح کرد: واردکنندگان از  آذر سال 97 تا آذر 98 توانستند به مدت یک سال، این محصول دارای تولید مشابه داخلی را با ارز 4200 تومانی از چین و ترکیه به کشور وارد کنند که این امر منجر به تعطیلی 17 ماهه کارخانه های داخلی با 7 هزار کارگر شد و در صورتی که این امر دوباره تکرار شود تعطیلی کارخانجات تولید داخلی را به همراه دارد.

سعیدیان گفت: وارد کنندگان در آن مدت محصولاتی که با ارز 4200 تومانی وارد کردند را به قیمت آزاد در بازار فروختند و هیچ گونه نظارتی بر فروش محصولات آنها صورت نگرفت و حال که تاریخ مصرف بخشی از آن محصولات وارداتی رو به اتمام است با قیمت پایین تری قصد عرضه آنها را به بازار دارند.

این مقام مسئول گفت: واردکنندگان این محصولات به دنبال آن هستند که عنوان کنند، دی و مونوکلسیم فسفات ماده اولیه برای خوراک دام و طیور است تا تعرفه واردات آنها صفر شود، در حالی که ما این محصولات را در داخل کشور تولید می‌کنیم.

وی اظهار داشت: تولیدکنندگان داخلی دی و مونوکلسیم فسفات 2.5 برابر بازار مصرف 200 هزار تنی کشور، ظرفیت تولید دارند و 36 سال است که ما خود تولید کننده این محصولات هستیم و در صورت تامین مواد اولیه به قیمت مناسب می توانیم، دوباره مانند گذشته صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای cis  و بازار های جدید را از سربگیریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: در مدت یک ساله که  امکان واردات دی و مونوکلسیم فسفات با ارز 4200 تومانی فراهم شد، 80 میلیون یورو از این محصولات به کشور وارد شد، در حالی که به راحتی می توانستیم این محصولات را در داخل تولید کنیم؛ این شرایط باعث تعطیلی 17 ماهه و ضرر 35 میلیارد تومانی تولیدکنندگان داخلی و سود 720 میلیارد تومانی واردکنندگان شد.  

سعیدیان گفت: با توجه به سختگیرانه بودن استاندارد و ضوابط بهداشتی تولید دی و مونوکلسیم فسفات در داخل کشور، میزان باقی مانده فلزات سنگین در محصول داخلی به مراتب از نمونه های وارداتی کمتر است؛ به این موضوع برای حفظ سلامت دام و طیور و در نهایت افرادی که آن گوشت و مرغ ها را مصرف می کنند باید توجه فراوان کرد.

قیمت دی و مونوکلسیم فسفات دام و طیور از شنبه کاهش می یابد

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور با اعلام خبر کاهش قیمت این محصولات از روز شنبه گفت: با در نظر گرفتن تحریم ها و جنگ اقتصادی که کشور در آن قرار دارد و تعطیلی برخی مرغداری ها و رکود حاکم بر بازار،  قیمت دی و مونوکلسیم فسفات از روز شنبه در سراسر کشور کاهش می یابد.

وی افزود: بر این اساس، قیمت هر کیلوگرم دی کلسیم فسفات با در نظر گرفتن 4 درصد سود برای تولیدکننده 9900 تومان و مونوکلسیم فسفات 10800 تومان خواهد بود.

وی تاکید کرد: بر این اساس فروش دی و مونوکلسیم فسفات در سراسر کشور بالاتر از قیمت های یاد شده ممنوع و پایین تر از این قیمت ها نیز ممنوع است، زیرا به معنی استفاده از مواد اولیه نامرغوب و دارای آلودگی بالا به فلزات سنگین برای پایین آوردن قیمت تمام شده است.

سعیدیان گفت: این انجمن برخلاف برخی انجمن ها و تشکل ها که به دنبال بالابردن قیمت ها هستند، برای کاهش هزینه های مرغداران و و دامداران و کاهش قیمت تمام شده مرغ و گوشت برای مردم ، سود خود را از 10 درصد به کمتر 4 درصد کاهش داد؛ این امر می تواند تبدیل به رویه ای برای دیگر تشکل ها و واحدهای تولید نیز شود.

نخستین محموله ۳۶ هزار قطعه ای جوجه یک روزه آمیخته لاین داخلی مرغ آرین روانه مرغداری های کشور شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با اجرای موفق «طرح ملی ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ» بالاخره پس از 420 روز تلاش مستمر متخصصان شرکت مرغ مادر و اجداد دیزباد، بالاخره نخستین محموله 36 هزار قطعه ای جوجه یک روزه آمیخته لاین داخلی مرغ آرین روانه مرغداری های کشور شد. این موفقیت آغازی بر فرایند تحقق خودکفایی، سلامت و امنیت غذایی کشور خواهد بود.

با اینکه لاین مرغ حلقه­ی آغازین زنجیره تولید در صنعت گوشت مرغ می­باشد، ورود سویه های خارجی و گرایش مردم به مصرف مرغ ها درشت جثه موجب شد تا سهم لاین مرغ آرین، به عنوان لاینی داخلی، از 85 درصد دهه هشتاد به صفر درصد میل کند. افزایش اهمیت درونزایی اقتصاد و جهش تولید با تکیه بر زنجیره­های ارزشی به خصوص در بخش کشاورزی برای تأمین امنیت غذایی به تدوین «طرح ملی ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ» انجامید که گام مهم این طرح احیای مرغ لاین آرین می­باشد.

به منظور احیای این لاین داخلی، مدیران شرکت مرغ مادر و دیزباد در مهرماه سال 98 به همراه یک گروه کارشناسی، از مزرعه لاین مرغ آرین وزارت جهاد کشاورزی بازدید کردند که در نهایت جوجه اجداد این لاین به یکی از مزارع این شرکت منتقل شد. در خرداد ماه سال 99 اولین فارم مرغ مادر آرین جوجه­ریزی شده و در تاریخ 26 آذر ماه 1399 شاهد تولید اولین محموله جوجه تجاری آمیخته آرین در کشور بودیم که پس از طی 420 روز تلاش های مستمر متخصصان جوان صنعت طیور کشور روانه بازار شد.

با وجود اینکه گله پایه لاین آرین حدود سی سال پیش وارد کشور شده و در آغاز کار سهم گوشت تولیدی حاصل از مرغ­های این لاین بیش از 85 درصد بود ولی طی پانزده به تدریج سهم این لاین به صفر نزدیک شد. با در نظر گرفتن اینکه کشوررهای دارنده لاین مرغ در دنیا کمتر از تعداد انگشتان دست است؛ می­توان به راحتی نتیجه گرفت که همین شرکت­های معدود در دنیا، بازار جهانی مرغ اجداد و در نتیجه زنجیره تولید طیور را کنترل می کنند.

حال با اجرای این طرح و بهره­گیری از امکانات موجود از جمله حدود 20 فارم مرغ مادر برای پرورش جوجه­های حاصل از مرغ اجداد آرین تولید شده توسط شرکت دیزباد به تکثیر جوجه­های تجاری قابل عرضه به بازار پرداخته و هدف این اقدام افزایش سهم مرغ آرین در بازار کشور به منظور ایجاد پایداری در زنجیره تولید گوشت مرغ می­باشد.

ظرفیت­های آرین در کنار حمایت­های دولت پایداری تأمین گوشت مرغ را امکان پذیر می­سازد

ظرفیت­های آرین در کنار حمایت­های دولت پایداری تأمین گوشت مرغ را امکان پذیر می­سازد

بنا به گفته روح الله زحمتکش، مدیرعامل شرکت مرغ مادر و اجداد دیزباد که امروز بیش از 85 درصد جوجه اجداد مرغ آرین موجود در کشور را تولید کرده است: لاین آرین یک مرغ سایز (یا به عبارتی استاندارد) به شمار می­آید که بر اساس تعریف مرغی با وزن استانداردهای جهانی و بین 1.2 تا .17 کیلوگرم است و درنتیجه مرغی سالم­تر و با کیفیت تر حساب می شود. دوره پرورشی کوتاه این مرغ در مزارع پرورشی نه تنها امکان جوجه ریزی به دفعات بیشتر در سال را فراهم می­کند، بلکه هزینه پایین­تری نیز به تولید کننده در پی خواهد داشت. زحمتکش ادامه داد: در واقع لاین آرین برای کشور مفهوم زیست اقتصادی است. ضریب تبدیل مناسب طی دوره رشد 37-40 روزه برای این لاین سرعت رشد مناسب لاین آرین را نشان می­دهد که این امور همراه با بسته های حمایتی دولت و تلاش­های شرکت دیزباد برای تولید تجاری این لاین باعث می­شود تا پایان سال جاری 50 درصد جوجه ریزی اجداد آرین طبق برنامه طراحی شده عملیاتی به انجام برسد.

زحمتکش در ادامه وعده خودکفایی کامل مرغ اجداد مورد نیاز صنعت طیور کشور تا سال 1400را داد و افزود: سهم سازمان اقتصادی کوثر تا پایان سال، 100 هزار قطعه جوجه اجداد آرین از 126 هزار قطعه برنامه ریزی شده کشوری است. طبق برنامه عملی تدوین شده، تا پایان سال 99 یک فارم GGP دیگر نیز توسط شرکت مرغ ماد رو اجداد دیزباد راه اندازی خواهد شد و تا سال 1401 پیش بینی می شود مجموع فارم های دارنده این مرغ اجداد، 500 هزار قطعه جوجه اجداد آرین تولید کنند که این رقم بسیار بالاتر از نیاز کشور می باشد و خودکفایی در این صنعت را به دنبال دارد.

بسته های حمایتی ویژه وزارت جهاد کشاورزی، برای پرورش دهندگان مرغ آرین

دکتر روح الله زحمتکش پیرامون ابلاغیه مرداد ماه وزیر جهاد کشاورزی با موضوع بسته های حیایت و تشویقی برای پرور دهندگان مرغ لاین آرین افزود: بسته حمایتی – تشویقی بسیار خوبی برای تولیدکنندگان مرغ سویه آرین از سوی وزارت جهادکشاورزی ابلاغ گردیده که به طور خاص، اختیار اجرای این مشوق ها نیز به شرکت مرغ مادر و اجداد دیزباد داده شده است.  برای مثال تأمین نهاده (ذرت و کنجاله سویا) دولتی و به صورت حداقل دوماهه و همچنین دارو و واکسن با نرخ مصوب، ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی 6 درصد به تولیدکنندگان مرغ مادری آرین، به ازای هر قطعه جوجه مادری 2 میلیون ریالبا بازپرداخت 12 ماهه و برای جوجه گوشتی آرین به ازای هر قطعه جوجه گوشتی 200 هزار ریال با بازپرداخت 6 ماهه، بخشودگی 50 درصد بیمه تکمیلی و اجباری سهم بیمه گذار، مجوز ویژه صادرات برای مرغ آرین و چندین برنامه تشویقی دیگر از عناوین بسته ترویجی توسعه لاین مرغ آرین است.

در مجموع می­توان چنین نتیجه گرفت که احیای لاین آرین در پی اجرای «طرح ملی ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ» می­تواند با اجرای دقیق و برنامه ریزی شده پایداری در تأمین گوشت مرغ سالم را منجر گردد. سلامت و امنیت غذای شاید مهم­ترین جنبه حضور مرغ آرین در بازار کشور باشد، اما جنبه­های دیگری همچون جهش تولید و رونق کسب و کار نیز اهمیت به سزایی خواهند داشت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بذر واکسن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور تولید شده است و تاکنون سه شرکت بخش خصوصی مجوز تولید واکسن این بیماری را گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی‌صفر ماکنعلی در رابطه با نقش سازمان دامپزشکی، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت دام به عنوان یک سازمان بین المللی مسئولیت‌ها و تکالیف سازمان‌های دامپزشکی را در جهان مشخص کرده است؛ در کشور ما هم با استناد به قانون مدنی جمهوری اسلامی، سازمان‌هایی که مرجع علمی نزد مراجع ذیصلاح بین المللی هستند وظایف و مسئولیت‌های‌شان تکالیف قانونی محسوب می‌شود.

وی با بیان این که دامپزشکی دو محور اصلی برای فعالیت دارد، افزود: یکی از این محورها، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های فرامرزی و مشترک بین انسان و حیوان است که در این خصوص برای حدود 160 بیماری، برنامه‌هایی را در پنج محور تدوین کرده‌ایم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در کشور ما وظیفه دامپزشکی تنها تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی است در حالی که در دنیا تضمین سلامت فراورده‌های خام و غیرخام بر عهده دامپزشکی است.

وی با اشاره به آمار سالانه تولیدات دام، طیور و آبزیان در کشور، خاطرنشان کرد: این تولیدات از مرحله پرورش تا عرضه برای مصرف‌کننده تحت رصد، پایش و نظارت دامپزشکی قرار دارد.

تولید بذر واکسن تب برفکی در مرز خودکفایی

وی در رابطه با کاهش بیماری تب مالت در کشور، تصریح کرد: تب مالت بیماری رایج بین دام و انسان است و ما 8 میلیون تن شیر در دامداری‌های صنعتی تولید می‌کنیم که با بررسی و نظارت مستمر، میزان تب مالت انسانی در استان تهران با بیش از 13 میلیون نفر جمعیت، به کمتر از 400 نفر در سال رسیده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با کنترل بیماری تب برفکی در کشور عنوان کرد: تب برفکی یک بیماری راهبردی است و با توجه به تمهیدات سازمان دامپزشکی و حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش بنیان به عمل آمده، در حوزه تولید بذر این واکسن به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و در شش ماهه اول سال 1400 شرکت‌های خصوصی این توانایی را خواهند داشت که این واکسن را تولید کنند.

وی افزود: ما علاوه بر اینکه این بیماری را در گاوداری‌های شیری و گوشتی کنترل کرده‌ایم، رکورد کنترل بیماری را در گاوداری‌های شیری در 14 سال اخیر زده‌ایم.

تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور

ماکنعلی با اشاره به این که در حال حاضر، کشور ژاپن درگیر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان است و حدود 4 میلیون و 600 هزار پرنده را تحت کنترل قرار داده است، بیان کرد: در ایران این بیماری که در سال 96 بالغ بر 26 میلیون قطعه پرنده را تلف کرد، کنترل شده‌ است؛ در سال جاری علیرغم این که این ویروس در اصلاندوز اردبیل، گلزار تهران، مازندران و میقان اراک مشاهده شده اما در کوتاه‌ترین زمان ممکن تشخیص قطعی آن داده شد و گزارش، تایید، مهار و مختومه را در این چهار بخش انجام دادیم.

وی با اشاره به تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور، گفت: بذر مورد نیاز تولید واکسن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در داخل کشور تولید و در روزهای اخیر از آن رونمایی شد؛ ماده اساسی برای رصد و پایش بیماری‌ها، آنتی‌ژن است که در داخل تولید شده و با این اقدام از هدر رفت یک میلیارد تومان جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: تاکنون سه شرکت در بخش خصوصی مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان را گرفته‌اند.

تاثیر کنترل بیماری لکه سفید بر افزایش تولید میگو

ماکنعلی درباره بیماری آبزیان مانند لکه سفید میگو و VHS، اظهار کرد: برنامه‌های ملی راهبردی را در زمینه این بیماری‌ها عملیاتی کرده‌ایم و در سال 99 با کاهش کانون و مهار بیماری لکه سفید، رکورد تولید میگو را زدیم.

وی افزود: همچنین در بیماری VHS هم از 380 کانون در سال به 4 کانون رسیده‌ایم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: در سال‌های گذشته بیماری پپریَن در کرم ابریشم شیوع پیدا کرد که با مهار آن میزان تولید کرم ابریشم نسبت به گذشته افزایش 3 برابری داشته است.

مهار تب برفکی و نیوکاسل با واکسن تولید داخل

وی ادامه داد: در حال حاضر 73 درصد از کانون‌های بیماری نیوکاسل کاهش یافته است و برنامه‌ای را برای مهار بیماری سالمونلا طراحی و ابلاغ کرده‌ایم که در حال انجام است.

ماکنعلی گفت: تولید واکسن در زمینه واکسن PPR، تب‌برفکی و نیوکاسل G7 مازاد بر نیاز داخل است اما در گذشته نیازمند واردات بودیم،‌ همچنین 3 واکسن جدید طیور هم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراحل اولیه ساخت را طی می‌کند.

وی ادامه داد: در تولید واکسن تب سه روزه هم وابسته به ژاپن و اروپا بودیم که تا سال 1400 از واردات این واکسن بی نیاز خواهیم شد و بازارهای کشورهای همجوار را هم به دست می‌آوریم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص هویت گذاری دام خاطرنشان کرد: تاکنون 1.3 میلیون راس دام شیری و 67 میلیون راس گوسفند و بز هم به صورت 100 درصد پلاک‌گذاری شده‌اند.

بخش خصوصی بازوی اجرایی دامپزشکی

ماکنعلی با تأکید بر این که سازمان دامپزشکی اولین دستگاهی بود که به صورت 100 درصد درمان را به بخش خصوصی واگذار کرد، گفت: 250 آزمایشگاه همکار بخش خصوصی در کنار دامپزشکی فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دامپزشکی در مسیر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی حرکت می‌کند و تصدی‌گری را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: در ۱۵ سال اخیر با وجود تحریم ها از وابستگی عمده به واردات تجهیزات ساخت گلخانه ها به خودکفایی صد در صدی رسیدیم، ولی به سد وزارت نیرو خوردیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گلخانه ها مزیت های بالایی از لحاظ اقتصادی برای تولید کنندگان و تامین نیاز داخلی و صادرات دارند و از طرفی میزان بهره وری تولید در آنها بالا است و کمترین میزان هدر رفت آب و خاک را دارند. همچنین میزان اشتغالزایی در این بخش بیشتر از هر فعایت صنعتی و کشاورزی با در نظر گرفتن سرمایه گذاری انجام شده است و افراد می توانند حتی ظرف مدت دو سال بازگشت سرمایه داشته باشند.

گلخانه ها اشتغال زایی بالایی دارند به طوری که هر هکتار فضای گلخانه ای برای 10 نفر ایجاد اشتعاد می شود که 8 تا 9 نفر آنها باید تحصیل کرده باشند و در این فضا برای 20 نفر نیز به شکل فصلی و در 7 ماه سال برای برداشت محصول، اشتغال ایجاد می شود. 

اقتصادی ترین حالت ایجاد گلخانه در شهرک های کشاورزی است، زیرا مدیرت یکچارچه دارند و همه هزینه های دریافت زیرساخت ها به صورت یکپارچه دریافت می شود اما با وجود این همه مزیت دستگاه های دولتی خدمات رسان،  برای تامین این شهرک ها مانع تراشی و سد ایجاد می کنند.

درحالی که تحریم ها نتوانسته است مانع ایجاد شهرک های کشاورزی شود و حتی در 15 سال گذشته  از وابستگی عمده به واردات تجهیزات ساخت گلخانه ها به خودکفایی صد در صدی رسیدم اما سد وزارت نیرو در ارائه خدمت ها مانعی اصلی برای توسعه بوده است.

شهرک کشاورزی چیست؟

علی اشرف منصوری، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: فعالیت در شهرک های گلخانه ای مزایایی برای سرمایه گذران دارد و اقدامات و خدماتی مانند آب ، برق  و گاز به صورت یکجا برای آنها تامین می شود که این امر هزینه تمام شده احداث را کاهش می دهد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی  کشور با اشاره به اینکه میزان بهره وری آب و خاک در شهرک های کشاورزی بالا است ادامه داد: هیچ بخشی در میان فعالیت های کشاورزی در مقایسه با فعالیت های موجود در شهرک های گلخانه ای به ویژه در بخش گلخانه ای، بهره وری ندارد.

وی تصریح کرد: در فضای گلخانه ای با هر  مکعب آب می توان 12 برابر( در برخی محصولات) در فضای باز تولید انجام داد.

اشتغالزایی بیشتر گلخانه ها در مقایسه با دیگر فعالیت های کشاورزی و صنعتی

منصوری افزود: اشتغالزایی بالایی در شهرک های کشاورزی با توجه به سرمایه گذاری انجام شده  امکان پذیر است به طوری که حتی اشتغال گلخانه ها بیشتر از هر فعالیت کشاورزی یا صنعتی است و شهرک های کشاورزی می تواننند به رفع مشکل بیکاری کمک کنند.

وی افزود: در هر هکتار از اراضی گلخانه ای برای حداقل 10 نفر اشتغال ثابت ایجاد می شود و جالب آنکه از این تعداد باید 8 تا 9 نفر دانش آموخته بخش کشاورزی باشد و در فصل 6 تا 7 ماهه برداشت محصول نیازمند به 20 نفر نیروی کارگری در هر هکتار است.

او تاکید کرد: با احداث گلخانه ها، بخش ها  و صنایع دیگری مانند تولید سازه پروفیل، اتصالات، تجهیزات برق و مکانیک، نایلون، شیشه، حمل و نقل و غیره نیز  فعال می شود.

وی تاکید کرد: تولید کنندگان بخش گلخانه ها در عرض دو سال سرمایه اولیه آنها از محصل فروش محصولات تولید باز می گردد و به شدت  فعالیت اقتصادی است.

مسیر درست صادرات محصولات کشاورزی از شهرک های کشاورزی می گذرد 

وی با بیان اینکه مسیر درست صادرات محصولات کشاورزی از شهرک های کشاورزی می گذرد  افزود: محصولاتی که در شهرک های کشاورزی تولید می شود با توجه به داشتن مدیریت واحد و نظارت مستمر محصولات تولیدی، صادرات محوری هستند و به راحتی قابلیت صادرات دارند.

این مقام مسئول  با اشاره به اینکه محصولاتی که در شهرک ها کشاورزی تولید می شود بیشتر به منظور صادرات تولید می شود،  اظهار داشت: شرکت بازرگانی نیز برای این کار ایجاد شده است که مسئولیت تامین نهاده های تولید  برای شهرک های کشاورزی و بازار رسانی داخلی و خارجی محصولات تولیدی را دارد.

یکپارچه بودن فعالیت ها در شهرک های کشاورزی

منصوری با اشاره به اینکه واگذاری شهرک های کشاورزی به صورت مطالعه شده صورت می گیرد گفت: بر اساس کیفیت آب و خاک مشخص می شود که چه محصولاتی برای تولید مناسب است.

وی ادامه داد: فعالیت های اقتصادی که در شهرک های کشاورزی انجام می شود  تحت نظارت است و اجازه تغییر کاربری اراضی واگذار شده داده نمی شود و می توانیم یک روزه اراضی واگذار شده را خلع ید کنیم.

این مقام مسئول اظهار داشت: پروژه هایی تعریف شده ای در بخش تولید میگو و پرورش ماهی در قفس در سواحل شمال و جنوب کشور وجود دارد که برای آنها اطلاع رسانی عمومی صورت گرفته است. 

وی افزود: برای تولید دام سبک و سنگین و طیور عرصه های مختلفی برای واگذاری معرفی شده است که این پروژه های نیز مانند گلخانه ها برای متقاضیان اقتصادی هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور درباره قیمت اراضی قابل واگذاری گفت: این اراضی به متقاضیان بر اساس قیمت کارشناسی شده کارشناس دادگستری واگذار می شود.

وی اظهار داشت: اولویت واگذاری برای مردم بومی منطقه است و افراد علاوه بر سرمایه باید از اهلیت لازم برای فعالیت در بخش کشاورزی برخوردار باشند.

احداث 5 هزار و 600 هکتار شهرک کشاورزی در کشور

وی با بیان اینکه احداث شهرک های کشاورزی به طور جدی از دو سال گذشته شروع شده است گفت: 5 هزار و 600 هکتار از اراضی شهرک های کشاورزی در حال ساخت و بهره برداری است که از این میزان حدود هزار و 200 هکتار  مربوط به گلخانه ها است.

تحریم مانع نشده؛ مهم ترین مشکل از سوی دستگاه های خدمات رسان دولتی است

این مقام مسئول اظهار داشت: در صورتی که دولت همراهی و تسهیل کند و موانع پیش رو بردارد، می توانند بسیاری از مشکلات موجود در کشور از قبیل اشتغال، تولید و صادرات را رفع کند.

وی درباره این موانع گفت: دستگاه های خدمات رسان براساس قانون وظیفه دارند خدمات عمومی مانند آب، برق و گاز را درب شهرک ها ارائه دهند اما این مهم صورت نمی گیرد و این موضوع  تبدیل به مهم ترین مشکل برای ما شده است.

منصوری با بیان اینکه  در برخی استان ها حتی زیر ساخت ها مشکل دارد و جوابگوی نیاز شهرک های کشاورزی نیست؛ تاکید کرد: در بخش برق و گاز بیشترین مشکل را داریم اما برای تامین آب عمدتا از طریق حفر چاه اقدام می شود.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو نیز خود ابلاغ کرده است که اولویت تخصیص این انشعابات به شهرک های گلخانه ای باشد اما در مقام عمل در برخی از شهرستان ها این تخصیص صورت نمی گیرد.

وی اظهار داشت: بیشتر پروژه هایی که تا به امروز به بهره برداری نرسیده اند به خاطر عدم  همکاری وزارت نیرو برای تامین زیر ساخت های آب، برق و گاز است و در مواردی پول هنگفتی را از بخش کشاورزی مطالبه می کنند و در برخی از استانها نیز وجود پرداخت این پول نیز خدمات ارائه نمی شود.

وی افزود: البته در برخی از پروژه ها نیز زیرساخت های استان برای ارائه  خدمات مشکل دارد و نیازمند اصلاح هستند.

این مقام مسئول تاکید کرد:انتظار داریم که وزارت نیرو ما را در اولیت قرار دارد زیرا اولین نفعی که شهرک های گلخانه ای  دارند برای آنها است زیرا  میزان بهره وری آب را بالا می برند.

وی اظهار داشت: معارضات اجتماعی، انتقال اسناد و نبود زنجیره های ارزش از جمله دیگر مشکلات پیش روی توسعه بخش کشاورزی است. 

منصوری با اشاره به دلایل کمبود یا افزیش تولید بیش از نیاز هرساله  برخی محصولات کشاورزی  گفت: برای رفع این موضوع باید زنجیره های ارزش، ایجاد شده باشد تا بتوانیم بعد از تولید، محصول را فرآوری و نگهداری کرد؛ در شهرک های کشاورزی به بخش زنجیره ارزش پرداخته شده و به نهاده های تولید و  بعد از تولید، برای نگهداری محصول توجه شده است.

از وابستگی  به خودکفایی صد در صدی  در ساخت گلخانه ها رسیدم 

وی درباره نقش تحریم ها در توسعه شهرک های کشاورزی  اظهار داشت: بخش ما نیز متاثر از تحریم بوده است اما بر اساس تلاش های صورت گرفته در وزارت جهاد کشاورزی، توانستیم تجهیرات مورد نیاز خود را در داخل تامین کنیم که در این راستا موفقیت های زیادی نیز کسب کرده ایم.

منصوری اظهار داشت: تا 15 سال قبل همه تجهیزات ساخت گلخانه ها از خارج از کشور وارد می شد اما امروز همه تجیزات سازه های مورد نیاز گلخانه ها در داخل کشور تولید می شود.

وی اظهار داشت:در حال حاضر در بخش تولیدات محصولات گلخانه ای، تنها در بخش تامین بذر هیبرید و پایه های گل به واردات وابستگی داریم اما در بخش سازه های گلخانه ها به خودکفایی رسیده ایم.

منصوری گفت: محدودیتی برای تولید تجهیزات گلخانه ای در کشور وجود ندارد و تمام آنها در کشور تولید می شود و تنها در صورتی که فردی تمایل به ایجاد گلخانه های فوق مدرن مانند هیدروپونیک داشته باشد تجهیزات آن در کشور نیست اما این سازه ها توسط ما توصیه نمی شود. 

ارائه تسهیلات بانکی کم بهره برای فعالیت در شهرک های کشاورزی

وی اظهار داشت: تحقیقات علمی نیز برای ایجاد خودکفایی تولید بذور هیبرید محصولات گلخانه ای در کشور در حال انجام است؛ عرصه های نیز به فعالین این بخش ها  توسط شرکت شهرک های کشاورزی و سازمان تحقیات آموزش و ترویج کشاورزی واگذار شده است.

وی اظهار داشت: 80 درصد تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد سازه های گلخانه ای با معرفی به بانک عامل و با سود 12 درصد در مناطق کمتر توسعه یافته و 14.5 درصد در سایر مناطق پرداخت می شود و برای سایر فعالیت ها نیز تسهیلاتی با سود 15 درصد در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: آفات کشاورزی که در کشور مبدا وجود دارد، با قاچاق وارد کشور می‌شود و به کشاورزی صدمه می زند. با قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باید جدی تر برخورد شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد علی طهماسبی با بیان اینکه قاچاق آفتی است که منافع ملی را هدف قرار می دهد تاکید کرد: رواج قاچاق و نبود برخورد جدی با آن موجب مشکلات اقتصادی بسیار از جمله بیکاری و آسیب دیدن تولید را در پی دارد.در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه‌ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست توسط قاچاق از کشور مقصد به مبدا وارد می‌شود و ضر‌های جبران ناپذیری را به کشاورزان وارد می کند.

وی افزود: اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می‌شود، ولی در قاچاق این امکان وجود ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور بواسطه قاچاق محصولات کشاورزی اظهار داشت: مگس مدیترانه‌ای آفتی که چهارصد محصول را نابود می‌کند توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد، همچنین مگس میوه زیتون هم توسط میوه‌های قاچاق و بواسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه‌ای وارد کشورمان شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از طریق قاچاق به کشورمان آمد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود دارد و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری نیمه گرمسیری و سردسیری وجود دارد.

وی ادامه داد: مشکل اینجاست که وقتی میوه قاچاق توقیف می‌شود می‌گویند چرا از بین برود به جای امحاء شدن وارد بازار می‌شود این در حالیست که از لحاظ بهداشتی باید حتما این دست محصولات قاچاق از این بروند.

وی افزود: پولی بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می‌رود در واقع اگر به قاچاق رحم کنیم منافع ملی را آتش زده ایم.

طهماسبی گفت: چهارمحصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به دلیل تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه‌ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می توانند وارد کشور شوند.

او افزود: تولید موز در سال تا 130 هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است تولید آناناس خیلی کم است که شرایط خاص خود را می خواهد و در گلخانه‌های کوچک در حال انجام است ودر مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:برای جلوگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که در باره آن گفتگو می‌شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست.

وی ادامه داد: کسانی که که مسئول قضیه هستند باید این میوه‌های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلا کامیونی را که بار قاچاق دارد آتش بزنند، کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند.

طهماسبی افزود: اگر 10 تا 20 کامیون حاوی کالای قاچاق در ملا عام آتش زده شود کسی دیگر جرات قاچاق نمی‌کند.

وی با بیان اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آن‌ها برخورد می‌خواهد گفت: تمام نهاد‌هایی که وظیفه مبارزه با قاچاق داردند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آن‌ها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگر نه با نصیحت کاری پیش نمی‌رود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: قاچاقچی می داند که با او برخورد جدی نمی‌شود و در نهایت جریمه می‌شود و بنا بر این به کار خود ادامه می دهد.

وی اظهار داشت: منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها امروز را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه‌های گزافی برای ازبین بردن آن باید بپردازیم.

طهماسبی ادامه داد: اگر بیماری قرنطینه‌ای بیاید دیگر محصول نمی توانیم صادر کنیم، محصولاتمان می ماند و شغل‌های زیادی از بین می رود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امیدواریم با اقداماتی که صورت می پذیرد شاهد جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بر بیاید دریغ نمی کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که نه در حال حاضر بلکه در گذشته و حتی در آینده هم هیچ مشکلی در تهیه آرد و نان نداریم گفت: میزان ذخایر راهبردی کشور هم بی نظیر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یزدان سیف افزود: حدود 90 هزار نانوایی از طریق 400 کارخانه تولید آرد که ماهیانه 900 هزار تن، گندم را تبدیل به آرد می‌کنند از طریق شبکه حمل و نقلی منسجم و برنامه ریزی شده در سه دهه اول، دوم و سوم در هر ماه آرد دریافت می‌کنند. وی گفت: از مردم تقاضا داریم از نانوایی‌هایی که دارای پروانه فعالیت، جواز کسب و پروانه بهداشت تضمین شده هستند، خرید کنند. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: گاهی اوقات دیده شده برخی از نانوایی‌ها که پروانه کسب نداشته و اجازه فعالیت هم ندارند و آرد مورد نیاز خود را از طریق شبکه غیر رسمی تامین می‌کرده اند با کمبود آرد مواجه شده اند و موجبات سوء استفاده برای رسانه‌های ضد انقلاب را فراهم کرده اند. سیف در خصوص نانوایی‌های آزادپز هم گفت: نانوایی آزادپز دیگر در کشور وجود ندارد و همه نانوایی‌ها به دو مدل یارانه‌ای یک و دو، از دولت آرد دریافت می‌کنند که در نوع اول به صورت کاملا دولتی و به قیمت هر کیلو 665 تومان و نوع دوم که به صورت آزاد آرد دریافت می‌کنند. وی افزود: هر سال در نیمه دوم سال، به دلیل این که روز‌ها کوتاه می‌شود و تعطیلی خیلی از ادارات و فضا‌های کاری توام با یکدیگر می‌شود متاسفانه شاهد شلوغی و ازدحام متقاضیان نان در صف نانوایی‌ها هستیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: علت دیگری که امکان دارد نانوایی، نان کمتری پخت کند این است که بعضی نانوایی‌ها به جای هشت ساعت کار شش ساعت فعالیت می‌کند.

سیف افزود: در هیچ نقطه‌ای از کشور، نه در حال حاضر بلکه در گذشته و حتی در آینده هم هیچ مشکلی در تهیه آرد و نان نداریم ضمن اینکه میزان ذخایر راهبردی کشور هم بی نظیر است.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع گفت: برای توسعه سالانه ۳۲ هزار هکتار زراعت چوب باید نزدیک به ۳۵ میلیون اصله نهال تولید و در اختیار زارعان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عادل جلیلی اظهار کرد: برای تامین سالانه 35 میلیون نهال، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز باید هر سال حدود 40 میلیون قلمه صنوبر با توجه به احتمال افت 10 تا 15 در صدی آن، در ایستگاه های تحقیقاتی تولید کند و برای تبدیل به نهال در اختیار نهالستان های بخش خصوصی قرار دهد.

وی با بیان این که برای زراعت چوب در هر هکتار باید حداقل 1100 نهال کاشته شود، اظهار داشت: سال گذشته 5.5 میلیون قلمه صنوبر تولید و توزیع کردیم و این میزان تولید باید همزمان با توسعه طرح زراعت چوب افزایش یابد.

بیشتر بخوانید

• اجرای طرح زراعت چوب در 6600 هکتار از اراضی ملی گیلان؛ جنگل‌های هیرکانی سرمایه ارزشمند استان است

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع خاطر نشان کرد: ما هر سال 40 تا 45 هکتار از اراضی ایستگاه های تحقیقاتی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع را به تولید قلمه صنوبر اختصاص می دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره موضع موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در مورد استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب که این روزها گونه چینی آن برای فروش در اینترنت تبلیغ می شود، گفت: این موسسه تحقیقاتی به طور رسمی مخالفت خود را با استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب به سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفظ نباتات اعلام کرده است.

جلیلی پایین بودن کیفیت و سبک بودن چوب گونه پالونیا، عدم شناخت رفتار اکولوژی این گونه و احتمال مهاجم بودن آن و همچنین حساسیت آن نسبت به آبیاری را از دلایل مخالفت این موسسه تحقیقاتی با زراعت گونه پالونیا در اراضی کشور نام برد.

وی در توضیحی بیشتر اضافه کرد: گونه های خارجی قبل از کشت در ایستگاه های تحقیقاتی در یک دوره زمانی تعریف شده به لحاظ سازگاری با محیط و رفتار اکولوژی بررسی و از نظر کیفیت و اقتصادی بودن با سایر گونه ها مقایسه می شوند و گونه پالونیا این مراحل و فرآیند را در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع طی نکرده است.

ارائه کمک های علمی و فنی برای زراعت صنوبر

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع به زارعان و علاقه مندان به سرمایه گذاری در زراعت چوب توصیه کرد به وِیژه در منطق شمال و شمال غرب ایران از ارقام پر محصول صنوبر که توسط این موسسه تولید می شود، استفاده کنند.

وی در عین حال اظهار داشت که موسسه تحققیات جنگل ها و مراتع کشور، کمک های علمی و فنی در زمینه کشت و نگهداری نهال های صنوبر را به زارعان ارائه می دهد.

جلیلی در مورد زراعت چوب در اراضی شیبدار نیز گفت: در زمینه کشت چوب، گرایش ما بیشتر به مستثنیات مردم است، اما اگر جایی باشد که زراعت چوب به جلوگیری از فرسایش خاک کمک کند، می توان روی آن کار کرد.

کنترل فرسایش خاک در اراضی شیبدار با گیاهان دارویی

وی افزود: موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع مخالف کشت گیاهان یکساله در اراضی با شیب بالای 12 درصد است، زیرا موجب فرسایش آبی و بروز سیلاب ها و کانون های ریزگرد می شود.

جلیلی با بیان این که اراضی با شیب بالای 12 درصد به فرسایش خاک حساس هستند و کشاورزی در آن اراضی اقتصادی نیست، اذعان داشت: اگر بخواهیم در این اراضی کشت انجام دهیم باید به طرف گیاهان دارویی و گیاهان علفی مرتعی که ریشه هایشان در خاک عمیق تر می شوند و فرسایش خاک را کنترل می کنند، حرکت کنیم.

انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور با کسب مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسماً آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور با اخذ مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

کاوه زرگران رئیس هیئت مدیره، حسن افراشته‌پور نایب‌رئیس، محسن امینی خزانه دار و سیدمحمدرضا مرتضوی، سیداحمد مقدسی و سیدکاظم موسوی فخر و مهدی احمدوند به‌عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره این انجمن معرفی شده‌اند.

هدف از تشکیل این انجمن تلاش برای تأمین امنیت غذایی و استفاده از تمامی پتانسیل‌های مرتبط با تأمین محصولات غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در زنجیره غلات است.

گفتنی است تجربه موفق کشورهای دنیا در حوزه عملکرد انجمن‌های تأمین‌کنندگان غلات از جمله دلایل شکل‌گیری این تشکل بخش خصوصی در اقتصاد ایران است.

تعیین نرخ خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان پایین تر از رقم پیشنهادی وزارت کشاورزی

نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید ۴ هزار تومان تعیین شد که ۱۵۰۰ تومان پایین تر از قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی و ۵۰۰ تومان پایین تر از نرخ مجلس است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که امروز با حضور رییس جمهور برگزار شد نرخ خرید تضمینی گندم نیز تعیین شد.

در این جلسه، پس از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.

بنابراین گزارش نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم 5500 تومان بود و مجلس خواستار این شده بود که نرخ خرید تضمینی گندم نباید کمتر از 4500 تومان باشد.

پیش بینی ۴ روزه هواشناسی برای کشاورزان اعلام شد

پیش بینی ۴ روزه هواشناسی برای کشاورزان مناطق مختلف کشور به تفکیک استان‌ها اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، پیش بینی های اداره هواشناسی کشاورزی برای کشاورزان مناطق مختلف کشور برای فاصله زمانی مروز تا 9 مهر ماه به تفکیک استان ها اعلام شد. مشروح توصیه های هواشناسی کشاورزی به شرح زیر است.

استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و همدان:

محافظت از تاسیسات کشاورزی از جمله گلخانه ها، انبارهاو... با توجه به بارندگی در استان آذربایجان شرقی وغربی وکاهش دما در استانهای همدان زنجان واردبیل (3تا4درجه )

خودداری ازکاشت کلز ایه جهت کاهش دما

آماده سازی زمین برای کاشت پاییزه گندم وجو دیم و آبی

پایش آفت و بیماری و علف های هرز در مزارع سبزی وصیفی جات و علوفه و حبوبات آبی

تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی

کاهش ساعات آبیاری در مزارع سیب زمینی بدلیل کاهش دما و رسیدگی فیزیولوژیکی محصول

استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی:

تسریع در برداشت و همچنین جمع‌آوری شالی‌های درو شده مزارع رسیده برنج باتوجه به بارندگی در تمامی استانها

تمهیدات لازم جهت کنترل دما رطوبت، تهویه مناسب در گلخانه‌ها وپوشش شلتوک با توجه به کاهش دما در استانهای گیلان ومازندران وگلستان (5درجه) واستان خراسان شمالی (8 در جه )

مدیریت در برداشت بادام زمینی ، انبارداری و کنترل شرایط محیطی انبار جهت جلوگیری از بیماری های قارچی

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش باد وبارش در تمامی استانها

باتوجه به کاهش دما از کشت کلزا خودداری شود

ذخیره سازی برگ توت جهت پرور ش پاییزه کرم ابریشم

ایجاد تمهیدات لازم جهت جلو گیری از سرمازدگی زراعی وباغی به ویژه محصولات برداشت شده ( انگور و...)

برداشت محصولات سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز و انتقال به انبارهای استاندارد درمورد ذرت استفاده از کودهابا توجه به نظر کارشناسان جهت جلوگیری از خسارت سرما

با توجه به پیش بینی بارش از برداشت وش خودداری شود

استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و مرکزی:

انجام آبیاری، سم پاشی و محلول پاشی مزارع در ساعات خنک وبدون بارندگی باتوجه به بارندگی در استان چهارمحال بختیاری کلزا کاران در مناطق سردسیر نسبت به آماده سازی و تهیه نهاده ها اقدام نمایند.

نخلستان داران جهت جلوگیری خشکیدگی خوشه خرما و کاهش افت و هجوم پرندگان نسبت به پوشش گذاری خوشه ها اقدام نمایند

مبارزه با شته های زیان آور و سنک دانه خوار مزارع آفتابگردان توصیه میشود.

تنظیم دور آبیاری مزارع (لوبیا، سیب زمینی و ...) با توجه به روند کاهش دما و نیاز آبی گیاه

کنترل دما، رطوبت و تهویه مناسب گلخانه ها و پرورش قارچ،دامداری ها ،مرغداریها باتوجه به کاهش دما در استان مرکزی (3 در جه )

استان های خوزستان، هرمزگان و بوشهر:

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها با توجه به بالا بودن دما ورطوبت هوا

تعویق انداختن عملیات سم پاشی و محلول پاشی باغات مرکبات بدلیل وزش باد شدید دراستان

خوزستان برداشت مطلوب خرما ( جداسازی مناسب) بعد از برداشت به منظور جلوگیری از ترشیدگی میوه.

تنظیم دور آبیاری مزارع برنج ومرکبات با توجه به نوسانات دماو شرجی بودن هوا

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها با توجه به نوسانات دما.مواظبت از کندوها در برابر غبار.

کود دهی و محلول پاشی مرکبات پس از برداشت جهت باروری و میوه دهی در سال آینده و مقاومت به سرما

مراقبت از نهال های جوان و و تازه کشت شده در برابر گرما و بکار بردن قیم

استان های اصفهان، یزد، فارس، قم، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد:

برداشت سریع تر محصولات وتمهیدات لازم باتوجه به کاهش دما دراستانهای اصفهان ،یزد،قم ،خراسان جنوبی ( 3تا5 درجه )

تنظیم دما و تهویه دامداری ها و مرغداری ها باتوجه به بارش در استانهای فارس ،خراسان جنوبی ،اصفهان و کهکیلویه وبویر احمد

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش بادشدید دراستان های یزد،خراسان جنوبی،اصفهان و فارس

جهت بالا بردن راندمان آبیاری در باغات پسته (و جلوگیری از ریزش برگ ها) و باغات انار( جهت جلوگیری از ترکیدگی میوه) آبیاری شبانه انجام شود.

آبیاری منظم باغهای انار در صبح زود به منظور جلوگیری از ریزش و ترکیدگی انار

پوشاندن خوشه های خرما جهت جلوگیری از ریزش و محافظت از گرد و خاک

آبیاری سنگین باغات پسته همراه با کود سولو پتاس و اوره جهت خندان شدن پسته

تمهیدات لازم در استفاده از وسایل مناسب برداشت در محصول پسته جهت کاهش آفلاتوکسین

افزایش فواصل زمانی آبیاری مزارع چغندر قند جهت افزایش عیار قند

آماده سازی زمین جهت کاشت کلزا، چغندر قند و سایر محصولات پاییزی

استان های البرز، تهران، قزوین و سمنان:

تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل با توجه به وزش باد شدید در استان سمنان وتهران

جلوگیری از آبیاری در مزارع جهت جلوگیری از ورس بدلیل وزش باد

افزایش دور آبیاری و کم کردن حجم آبیاری جهت جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی.

آماده سازی اراضی جهت کشت پاییزه غلات و کلزا

عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات به علت وزش باد و باران دراستان های تهران وسمنان

تسریع در برداشت محصولات باغی بخصوص انگور، سیب، پسته و گردو.

آبیاری باغات پسته ،آماده سازی برای پیوندومحلول پاشی بعداز برداشت

برداشت محصولات کشاورزی باتوجه به کاهش دما درتمامی استانها (3تا4 درجه)

تهویه و تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ جهت جلو گیری از خسارت بیماری های قارچی.

سرزنی بوته های سیب زمینی جهت جلوگیری از خطر سرمازدگی احتمالی

استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان:

اطمینان از استحکام پوشش گلخانه و جلوگیری از خسارت به سازه های گلخانه ها در برابر وزش باد شدید وبارندگی در استانهای خراسان رضوی وکرمان

انجام آبیاری، سم پاشی و محلول پاشی مزارع در ساعات خنک روز ودر ساعات بدون باد

آماده کردن زمینها جهت کشت پاییزه با توجه به فصل کاشت و خصوصا محصول زعفران

کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها و دامداری ها وکاهش دما در استان خراسان رضوی (7درجه) سیستان وبلوچستان (5درجه) کرمان (3درجه )

برداشت (گردو، پسته، انار، سیب) جهت کاهش ریزش توسط باد وبارندگی وانبارداری مناسب

تمهیدات لازم جهت کاهش خسارت باد در گلخانه ها وبرداشت محصولات جالیزی

بستن خوشه های خرما باتوجه با وزش باد شدید دراستان کرمان وخراسان رضوی

تعجیل در برداشت محصولات کشاورزی مناطق کوهستانی بعلت سرمای پیش رو

صفحه1 از3