آخرین اخبار

 • 30
 • خرداد

بومی‌سازی دستگاه اقلیم و آبیاری هوشمند گلخانه

بیش از ۸۰ درصد دستگاه هوشمند آبیاری بومی سازی شده است

ایانا-کشاورزی: به طور متوسط از هر هکتار در این مجمتع (در سال) روزانه چهار هزار شاخه گل تولید و چیده می‌شود. متوسط عمر این گل در شرایط عادی و پس از شوک سرمایی حدود یک هفته تا 10 روز است.

ایانا_ سرویس اقتصاد| منطقه پاکدشت و شریف آباد مملو از گلخانه‌های گل است. گل‌هایی که برای به تمام ایران و دنیا فرستاده می‌شود و کشاورزان این منطقه به آن افتخار می‌کنند. گل یکی از با ارزش‌ترین گیاهان کشت شده در این منطقه است که ارزآوری مناسبی برای کشور دارد و در ضمن منبع اصلی درآمد کشاورزان این منطقه است.

از میانه ده شریف آباد که می‌گذری، جاده با همه پیچ و خم‌اش فقط یک راه برایت باقی می‌گذارد که با پیچ و خم راه بپیچی و از دور به سفیدی سقف میانه دشت چشم به دوزی. سقفی که وقتی نزدیک‌تر می‌شوی تعدادشان زیادتر می‌شود و سازه‌های جدید که هنوز تکمیل نشده از کنارش پیدا می‌شوند.

اینجا یک مجتمع پرورش تخصصی گل‌های آلستومریاست که نمونه مشابه آن در منطقه نیست. در واقع این مجتمع به جز گل آلستومریا محصول دیگری ندارد و طیف وسیعی از این گل را تولید می‌کند. وقتی از جلوی اتاق مخصوص انبار کردن گل‌ها رد می‌شویم، گلبرگ‌های نازک آلستومریا مثل بال‌های پروانه تکان می‌خورند و حس تازگی به بیننده القا می‌کنند.

پارسیا روحی مدیر این مجتمع تخصصی است. او یک مهندس صنایع است که بخش مهمی از مکانیزاسیون در این مجتمع به همت و تلاش خودش انجام داده است. او در این باره می‌گوید: این مجتمع سال‌هاست (از سال 1375) که در حوزه تولید گل فعالیت می‌کند. اما من از سال 87 به مشخص و مستمر در این واحد به کار تخصصی پرورش گل مشغول هستم. از همان ابتدای فعالیت در این بخش به طور مداوم به فکر توسعه و بهبود کار بودم.

او اضافه می‌کند: دانش این کار، یعنی مکانیزاسیون در همان زمان هم وجود داشت اما استفاده از این دانش و بهره بردن از مکانیزاسیون بسیار گران بود و محصول تولید شده هم با قیمت تمام شده بالا و غیررقابتی بود. اما پس از آن شیوه مکانیزاسیون گسترده و همه‌گیر شد.

روحی در مورد روند مکانیزاسیون در این مجتمع می‌گوید: در سال 84 دانش و ابزار مکانیزاسیون برای این مجتمع، از اسپانیا و هلند وارد کردیم. تا مدتی که دستگاه‌ها و تجهیزات تازه بودند مشکل خاصی وجود نداشت اما پس از مدتی با خراب شدن یا پیدا شدن ایراد در هر قطعه مشکلات تازه‌ای هم پیش آمد چون باید برای تعمیر و نگهداری این ماشین‌آلات دوباره به شرکت‌های سازنده مراجعه می‌کردیم.

او اضافه می‌کند: مراجعه کردن به شرکت‌های خارجی سازنده دو ایراد بزرگ داشت. یکی اینکه مقدار زیادی ارز از کشور خارج می‌شد و دیگری اینکه برای آمدن کارشناس یا رسیدن قطعه ممکن بود زمان زیادی صرف شود.

مدیر این مجتمع تخصصی از راهکار اصلی و مهمی کهخودش برای حل این مشکل پیدا کرده می‌گوید و توضیح می‌دهد: باتوجه به همه مشکلاتی که پیش آمده بود سعی کردم تا راه حل مناسبی برای این موضوع پیدا کنم. بنابراین سال 88 الگوریتم عملکرد کنترل اقلیم و آبیاری هوشمند را به زبان فارسی نوشتم. این برنامه را در اختیاریک متخصص PCL گذاشتم.

او اضافه می‌کند: این برنامه نویس برنامه را به زبان رایانه نوشت و در حقیقت کل برنامه بومی سازی و کمی ساده‌تر شد. در حال حاضر بیش از 80 درصد این برنامه و دستگاه ایرانی  و بومی شده و مقداری هم که بومی نشده مربوط به همان PCL است.

روحی در مورد تولید این نوع گل می‌گوید: در این مجتمع 23 واریته از گل آلستومریا تولید می‌شود. به طور متوسط از هر هکتار در این مجمتع (در سال) روزانه چهار هزار شاخه گل تولید و چیده می‌شود. متوسط عمر این گل در شرایط عادی و پس از شوک سرمایی حدود یک هفته تا 10 روز است.

او اضافه می‌کند: ما به عنوان تولید کننده به فکر صادرات نیستیم چون کار ما صادرات نیست. اما شرایط خیلی مناسب صادرات نیست در واقع زیرساخت‌های تخصصی و مورد نیاز صادرت در مورد گل کمتر وجود دارد. اما در مجموع بهترین مشتریان این گل در آسیای میانه، روسیه و کشورهای همجوار هستند.

 

 

 • 30
 • خرداد

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی:

ایانا-کشاورزی: الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود دو سال و نیم است که تهیه و نقشه‌های پایه آن معین و در حال حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد.

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: طرح نهایی ملی الگوی کشت محصولات کشاورزی تا دو ماه آینده در همه استان‌های کشور اجرا و عملیاتی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، عباس کشاورز در بازدید از مزارع گندم و کلزای شهرستان بوئین زهرا افزود : الگوی کشت محصولاتکشاورزی حدود دو سال و نیم است که تهیه و نقشه‌های پایه آن معین و در حال حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد .

او با بیان این که الگوی کشت به عنوان یک طرح ملی است که در همه استان‌ها اجرایی می‌شود، اظهار داشت: یک طرح الگوی کشت مقدماتی تا ۱۰ روز آینده ارائه می‌شود البته الگوی کشت نهایی نیز تا دو ماه آینده ارائه خواهد شد.

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی به راهکار جلوگیری از کشت محصولات آب‌بر اشاره کرد و گفت: کشت محصولات صیفی‌جات باید به گلخانه‌ها انتقال داده شود تا با مصرف آب کمتر، راندمان بالاتر تولید را داشته باشیم .

او تصریح کرد: کشاورزان باید مشارکت بیشتری داشته باشند و دولت نیز حمایت کند تا کشت این گونه محصولات به محیط بسته گلخانه انتقال داده شود.

کشاورز با بیان این که کشت محصول هندوانه نیز باید با آبیاری میکرو  انجام شود تا مصرف آب در تولید این محصول به حداقل برسد، اظهار داشت: برای تولید هندوانه علاوه بر کشت نشایی و در حد استفاده از مالچ، خیلی آب کم مصرف می‌شود و با اجرای این طرح، آب مصرفی برای تولید هندوانه در حد گلخانه خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: انتظار داریم بخش ترویج و کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی این نوع کشت را ترویج دهند چراکه برای تولید این گونه محصول، به مصرف آب زیاد نیازی نیست .

گفتنی است؛ در این مراسم اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور ، شریعتمدار مشاور وزیر جهادکشاورزی ، مهندس فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و معاونین و مدیران سازمان نیز حضور داشتند.

 

 • 30
 • خرداد

نائب رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور به ایانا خبر داد:

چندی است خبر خودکفایی گندم دل گندم کاران کشور را قُرص کرده و کشاورزان خشنود هستند که محصول تولیدی آن‌ها نان سفره مردم خواهد شد و دیگر نباید نگرانی زیادی درزمینهٔ ماندن محصولات بر روی دستشان داشته باشند.

دراین‌باره عطاالله هاشمی، نائب رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی ایانا می‌گوید: « امسال وضعیت کاشت گندم به‌ویژه در شمال غرب کشور بسیار خوب بوده. بر این اساس گندم کاران به‌خوبی توانسته‌اند محصولات خود را روانه بازار خرید کنند و دولت مشغول خرید تضمینی گندم از کشاورزان است. خوشبختانه مدتی است کشور بی‌نیاز از واردات گندم شده و تولیدات داخلی نیز به حدی رسیده که نیاز کشور رابرطرف سازد.»

نائب رئیس بنیاد توانمندسازی گندم با اشاره به روند مناسب خرید تضمینی گندم ادامه می‌دهد: « در حال حاضر به میزان 2950تن گندم تا تاریخ  22خرداد 97خریداری‌شده.گندم کارانی که محصول خود را تا 10اردیبهشت سال جاری تحویل داده‌اند به‌طور کامل تسویه‌حساب شده‌اند و آن‌هایی که تا 18 خردادماه اقدام به تحویل تولیدات خود کردند، موفق شدند 50 درصد از مبلغ خرید خود را دریافت کنند. »

هاشمی تاکید می‌کند، در سال جاری از استان‌هایی مانند خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و... خرید تضمینی گندم صورت گرفته و منتظر تحویل محصول گندم از سایر استان‌ها هستیم.

او معتقد است کشور به میزان بسیار محدودی نیاز به واردات گندم دارد و در اینباره می‌افزاید: « هم‌اکنون کشور در وضعیت خودکفایی پایدار گندم قرار دارد و تنها برای برخی از صنایع تبدیلی و نیز صنایع شیرینی نیاز به گندم وارداتی است، البته باید تاکید کنم میزان آن بسیار محدود خواهد بود. »

هاشمی معتقد است بارش‌های بهاری برای گندم کاران بسیار خوب بوده و کشت آن‌ها را رونق داده. به‌ویژه کشاورزانی که گندم را به‌صورت دیم کشت می‌کنند توانستند از این بارش‌ها بهره کافی ببرند. بر این اساس بارش‌های اخیر کمک شایانی به تولید گندم کرده است.

 

 • 10
 • خرداد

ایانا-کشاورزی: در سال‌های اخیر روند مکانیزاسیون در کشاورزی سریع‌تر شده است. به‌طوری‌که سال 96 اعتبارات مکانیزاسیون حدود دو میلیارد تومان بوده که حدود 95 درصد آن جذب شده که این بودجه به 5.5 میلیارد تومان افزایش یافته است.

دشت هنوز از باران شب پیش خیس و گل‌آلود است اما از باران خبری نیست. از بالای سرازیری تپه، زمین‌های در گودی افتاده دشت، پر از آب هستند و کیپ هم خزیده‌اند و زیر نور خورشید چشم را می‌زنند. دشت زیر آفتاب نصفه و نیمه پهن شده و کرت‌های چهارگوش جدا شده یکی در میان یا از آب خیس‌اند و سبزی تُنُکی دارند یا سبزی‌هایشان جان گرفته و آب کمتری دارند. بعد از صدای پرندگان و تعدادی اردک که از دور شنیده می‌شود، صدای موتور تنها صدایی است که سکوت مزرعه را می‌شکند.

اینجا یکی از مزارع نمونه کشت برنج در شهرستان جویبار مازندران است که کشت برنج را مکانیزه انجام می‌دهد. از تپه که سرازیر می‌شوی، زمین‌های شمالی (سمت چپ) با دستگاه نشازن برنج کار می‌کنند و زمین‌های روبه‌رویی (سمت راست و جنوبی) کارگرها در سکوت در حال نشاکاری هستند. موتور ماشین نشاکار شش ردیفه با صدای خفه‌ای کار می‌کند و کاربر در حالی که با دستش دسته ماشین را نگه داشته به عقب جایی که دستگاه نشاها را مرتب در داخل زمین فرو می‌برد نگاه می‌کند. شهرستان جویبار به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش در استان مازندران به نوعی نمونه است. گفته می‌شود 45 نوع محصول کشاورزی در استان مازندران تولید می‌شود که همه این اقلام در جویبار کشت می‌شود

.با کشاورزی مکانیزه برنج در این شهرستان حدود 25 درصد از کشت محصول و حدود 85 درصد برداشت محصول‌شان به شیوه مکانیزه انجام می‌دهند. این شهر حدود 120 بانک فعال نشا دارد و در جذب اعتبارات مکانیزاسیون یکی از شهرستان‌های پیشتاز در این زمینه است.

سیلمان حاتم نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار سابقه و شروع مکانیزاسیون در کشاورزی را در سال‌های 74-75 می‌داند. این روند با وقفه یا کندی در سال‌های بعد ادامه داشته تا به امروز که این روند سرعت بیشتری گرفته است. او می‌گوید: در سال‌های اخیر روند مکانیزاسیون در کشاورزی سریع‌تر شده است. به‌طوری‌که سال 96 اعتبارات مکانیزاسیون حدود دو میلیارد تومان بوده که حدود 95 درصد آن جذب شده که این بودجه به 5.5 میلیارد تومان افزایش یافته است.

او اضافه می‌کند: مکانیزاسیون فقط خرید یا استفاده از ماشین‌آلات نیست. برای مکانیزاسیون باید به پیش‌نیازهایی دسترسی داشت که فقط یکی از آنها تسطیح و هم‌سطح سازی زمین‌هاست که استفاده از ماشین‌های نشاکار یا برداشت مکانیزه امکان‌پذیر باشد. در حال حاضر بیش از 50 درصد اراضی شالیزاری تسطیح و هم سطح‌سازی (یک‌پارچه سازی) شده است.  

حاتم‌نژاد مزایای مکانیزه شدن کشت را فقط کاهش وحذف هزینه دستمزد کارگران نمی‌داند و می‌گوید: مکانیزه شدن به خصوص در بخش کشت، تاثیر در تمامی مراحل کشاورزی و کاهش هزینه‌ها دارد. با توجه به اینکه کشت به شکل و شیوه اصولی و صحیح انجام شده، نگهداری، برداشتن علف هرز (وجین) محصول، کاهش میزان آب مصرفی و دفعات آبیاری و.... بسیار کم‌هزینه‌تر از کشت سنتی است.

زمین روبه‌رویی که کارگرها در آن مشغول به کار هستند حداقل 10 تا 12 نفر روی زمین کار می‌کنند. مرد میانسالی به همراه یک زن که ترک موتورش نشسته از بالای تپه سرازیر می‌شوند. جلوتر که می‌آیند از سبد بزرگی که در دست زن است سر یک فلاسک بزرگ استیل بیرون زده است. به سمت زمین روبه‌رویی که می‌چرخم صدای موتور قطع می‌شود. مرد جوانی سینی‌های نشا را به دست راننده نشاکار می‌دهد و خودش کنار می‌ایستد. سینی بزرگ ماشین نشاکار آهسته آهسته پر می‌شود و دوباره صدای خفه موتور ماشین نشا بلند می‌شود.

غلامرضا سعیدی رئیس تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان جویبار است. او معتقد است که مکانیزه کردن کشاورزی به خصوص در بخش کشت، (حتی اگر بقیه عوامل مکانیزه نباشند) حداقل 40 درصد در کاهش هزینه‌ها موثر است او توضیح می‌دهد: به وجود آمدن بانک نشا قدم اول در مکانیزاسیون است که امروز حداقل 120 بانک نشا در سطح استان فعال هستند. هر سینی نشا 500 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد و برای هر هکتار به 210 تا 220 سینی نشا نیاز است. البته در این زمین‌ها بیشتر نوع شیرودی که از ارقام پرمحصول است کشت می‌شود.

او اضافه می‌کند: گسترش بانک‌های نشا علاوه بر سرعت در کار و کاهش‌هزینه‌ها، مصرف آب را نیز کاهش می‌دهد. در حال حاضر که موضوع آب یکی از مسائل اصلی بخش کشاورزی است. در آبیاری سنتی که حتی نشا هم به درستی سبز نمی‌شود، برای کشت در هر هکتار حدود 15 میلیون لیتر (15 هزار متر مکعب) اب نیاز است که با کشت مکانیزه و آبیاری متناوب این مقدار به 9 هزار مترمکعب می‌رسد. البته قیمت ماشین‌های نشاکار، گران است و به همین دلیل باید خرید آنها از طریق تعاونی‌های کشاورزی و محلی انجام شود. یکی از دلایل کندی پیشرفت مکانیزاسیون در بخش کشت برنج همین موضوع است.  

نم باران دوباره شروع شده و آسمان خاکستری پر از ابر است. کارگران دست از کار کشیده‌اند و پای سفره یک‌بار مصرف نشسته‌اند و بشقاب‌های نان و پنیر و خیار و گوجه را دست‌به‌دست می‌کنند. نشاهای نازک زیر باران یکی در میان خم شده‌اند. حالا صدای جیرجیرک‌ها بیشتر از موتورها به گوش می‌رسد و افق پس از رعد و برقروشن شده است. 

صفحه1 از4

شرکت هامون بذر زرین

 • تهران، میدان گلها، خیابان گلها، خیابان مرداد، خیابان دوم شرقی، بن بست ارشد، بن بست امید، پلاک ۱۱
 • کدپستی: ۱۴۱۳۹۸۳۹۶۳
 • مدیریت: 88007897-021
 • 021-88021211
 • واحد فروش: 88013513-88001410-021
 • 021-88638328
 • واحد فنی: 88013513-88635113-021
 • حسابداری: 88332915-021
 • 021-88332916
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پشتیبانی آنلاین

بازدید کنندگان عزیز از این پس می‌توانید سوالات فنی خود اعم از نحوه استفاده از محصولات، مشکلات کشت، مشاوره برای عملکرد بهتر (برنامه غذایی) و . . . به صورت آنلاین پرسیده شده و کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند. همچنین با توجه به فعالیت هامون بذر زرین می‌توانید در تلگرام از مباحث تخصصی کشاورزی لذت ببرید.

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه و اطلاع از مطالب سایت ایمیل خود را وارد نموده و ارسال نمایید.

آمار سایت

امروز98
دیروز147
این هفته245
این ماه245
کل276848

 • آی پی سیستم شما: 34.203.225.78
 • مرورگر: Unknown
 • نسخه مرورگر:
2
کاربر آنلاین
1397-09-25

تماس با ما

Captcha
  پیام شما ارسال نشد.   پیام شما با موفقیت ارسال شد.

کلمات کلیدی

18818 120343 121236 150530 202020 sc 72% آلی زیستی آهن استامی پراید اسیدآمینه اسید آمینه اسیدهای ارگانیک اسید هیومیک انتخابی انگور اکسی دیمتون متیل اکسین اکسی کلرور مس باریک برگ برنچ بیماری های بذر زاد تشکیل گل و میوه تماسی تماسی انتخابی جانوری جلبک دریایی جیبرلیک اسید حشره کش حشره کش اسپری حشره کش خانگی حشره کش کنه کش حفاظتی حلزون کش دومنظوره رنگدهی روغن امولسیون شونده روغن و قارچکش روی محلول پاشی روی و بر ریزمغذی ریشه زایی سفیدک پودری سم سم حشره کش سم خانگی سموم خانگی سه بیست سه منظوره سولفات روی سولفات منیزیم سولفات پتاسیم سویا سیب سیب زمینی سیستمیک سیستمیک و انتخابی سیلیس شستشو دهنده لوله های قطره ای ضد ریزش سیب ضدعفونی بذر ضدعفونی کننده خاک علفنکش علفکش علف کش غیرانتخابی غیر سیستمیک فروت ست فسفر و پتاس فسفر پتاس قارچ کش قارچکش قارچ کش برنج لئوناردیت مخلود کود کامل و کود مرغی مخلوط ازت+روی+گوگرد مرکبات مس منگنز منیزیم مولیبدن مکمل قارچ کش حشره کش کنه کش علف کش نماتد کش و حشره کش، قارچ کش، علف هرز کش نمکزدا نمکپاش نوردوکس نیترات کلسیم نیترات کلسیم به همراه آهن نیترات کلسیم به همراه روی نیتروژن+پتاسیم نیتروژن الی نیتروژن بالا نیتروژن وفسفر هورمون هورمون ضدریزش هومرمون نفتالین استیک اسید ولک پتاس بالا پتاسیم پتاسیم فسفیت پس رویشی پهن برگ چسب پیوند چغندر قند چغند قند کامل کامل پتاس بالا کاهنده شوری کلسیم کلسیم و بر کنه کش کود کود آلی کود روی کود سولفات پتاسیم کود مرغی مایع کود پتاس بالا کود پرک کود پلیت شده مرغی گلدهی گلزایی
بالا